Србији и свијету прославља се Дан примирја, у знак сјећања на 11. новембар 1918. године, када су силе Антанте потписале примирје са Њемачком и тиме окончале Први свјетски рат. Централна церемонија одржава се код Спомен-костурнице бранилаца Београда у Првом светском рату.
Милићевић положио венац на Француском војном гробљу у Београду
Ђорђе Милићевић, министар без портфеља задужен за односе са дијаспором положио је венац на Француском војном гробљу у Београду и одао пошту страдалима у Првом светском рату.
„Победа у Великом рату представља један од најважнијих тренутака у модерној историји Србије и њен значај је много већи од војног тријумфа, она је симболизовала несаломив дух народа и право Србије на слободу и сувереност. Данас, сећање на победу и огромне жртве има важно место у колективном идентитету Србије“, рекао је Милићевић.
Први светски рат, указао је, донео је Србији незамисливе губитке, „али је нама, који смо дошли после њих, остало сведочанство о храбрости, чврстини и пркосу једног народа“.
„Дан примирја за нас није само сећање на крај једног рата, већ је и подсећање на обавезу да негујемо мир и сећање на оне који су га омогућили. Мир је вредност коју данас славимо и коју, можда више него икада, морамо да ценимо и да чувамо“, рекао је Милићевић.
Он је подсетио на савезништво Француске и Србије у Првом светском рату, које представља једно од најсветлијих поглавља у историји српско-француских односа, указавши да су се француски војници борили раме уз раме са српским, а да „пријатељство створено у рововима снажно одјекује и више од сто година касније“.
Вучевић положио венац на Споменик незнаном јунаку на Авали
Премијер Србије Милош Вучевић положио је данас, као изасланик председника Републике Србије, венац на Споменик незнаном јунаку на Авали, а поводом Дана примирја у Првом светском рату.
Вучевић је уписао у спомен-књигу да је једна цела генерација прекинула живот због Србије и да је младост остала на пољима Цера, Колубаре, Мачковог камена, Кајмакчалана, па све до Караванки.
„Једна жртва какве нема равне у европској историји. Ти су људи умрли и гладовали, ратовали и крварили, али Србију нису дали. Нашу заставу, част, слободу и образ. То су биле дужност и вера, то је био завет слободи и Лазаревој Србији. Хвала вам на свему што сте имали и дали. Хвала вам што сте утрли правац и пут. Хвала вам што сте нас учинили достојним да се можемо звати вашим потомцима. Наш једини завет јесте да будемо вас достојни. Нека живи Србија у вечности! Нека се зна да смо на данашњи дан тријумфално победили као народ и држава!“, написао је Вучевић у спомен-књизи.
Ђурић: Србија је платила високу цену слободе, сећамо се голготе, али и истрајности
Министар спољних послова Марко Ђурић изјавио је да је Србија у Првом светском рату платила високу цену слободе, због чега ће наша држава и њени грађани наставити да чувају српску државност, слободу и независност као врхунске националне вредности.
„Данас, на Дан примирја у Првом светском рату, сећамо се голготе кроз коју су у ратним годинама прошли наша држава и наш народ, али и истрајности и херојства славних предака захваљујући којима данас постојимо“, објавио је Ђурић на мрежи Икс.
Он је истакао да је српски народ био највећа жртва Првог светског рата.
„Централне силе, вођене империјалним амбицијама, покушале су да избришу са мапе једну малу, али слободољубиву земљу. Србија је у том рату изгубила више од четвртине становника и 62 одсто радно способне мушке популације“, подсетио је Ђурић.
У аналима светске војне историје, истакао је, остаће уписано да је храбри српски народ извојевао прву савезничку победу на планини Цер.
„Опустошена српска држава и страдални српски народ подигли су се из пепела, управо као неуништиви цвет Наталијина рамонда, симбол који данас поносно носимо поред срца“, закључио је Ђурић.
Додик честитао Дан примирја: Срби су увек били на страни праведника и победника
Председник Републике Српске Милорад Додик честитао је свим Србима Дан примирја у Првом светском рату, истакавши да је српски народ и у том рату, као и увек кроз историју, био на страни праведника и антифашиста, а никада окупатора и освајача.
„У свим протеклим ратовима, а што историјске чињенице неспорно потврђују, српски народ је био жртва тираније и окупације. Многи освајачи су кидисали на српску земљу и српски народ са жељом да нас покоре и униште. Оно на шта можемо и треба да будемо бити поносни јесте да смо увек били на правој страни, страни патриота и победника, а не тирана“, поручио је Додик поводом обележавања Дана примирја у Првом светском рату.
Он је нагласио да су се Срби у Великом рату борили за ослобођење не само свог народа, већ свих поробљених јужнословенских народа, уверени да слободу доносе и њима, преноси РТРС.
Додик је навео да је српски народ вековима свој на своме, „дочекивао је и испраћао многе империје од Отоманске до Аустроугарске, од немачке фашистичке окупационе силе, НДХ, па до неке такозване армије БиХ, и увек, нажалост уз велике жртве, излазио као победничка страна и градио своју државу из пепела, али је градио и изградио“.
„Као што Наталијина рамонда, цвет феникс, симболизује победу српског народа у Првом светском рату, могу слободно рећи да она симболизује и васкрсење српског народа који се увек као феникс диже из пепела и наставља путем победе, слободе и развоја“, закључио је Додик.
У француском граду Компјењу, у специјалном вагону маршала Фердинанда Фоша, 11. новембра 1918. године у 11.00 потписано је примирје у Првом светском рату, које је било на снази све до закључивања коначног мировног споразума у Версају 28. јуна 1919. године.
Дан примирја у Првом светском рату се као државни празник у Србији прославља од 2012. године.
У свету, обележава се у исто време у свим главним градовима држава победница, попут Велике Британије, Француске, Италије, Русије, САД, Новог Зеланда и Белгије.
У до тада најстрашнијем сукобу који је свет видео, према подацима Конференције мира у Паризу 1919, Србија је изгубила 1.247.435 људи, односно 28 одсто целокупног становништва које је имала по попису из 1914. године. Од тог броја погинуло је или умрло од рана и епидемије 402.435 војника.
Симболика Наталијине рамонде
Као главни мотив за амблем празника користи се цвет Наталијина рамонда, угрожена врста која расте на истоку Србије и на планини Ниџе на највишем врху Кајмакчалана, а на којој је српска војска под командом војводе Живојина Мишића водила жестоке борбе против Бугара како би створила услове за пробој Солунског фронта.
Симболика цвета је вишеструка, и због станишта, и због имена.
Цвет је назван по краљици Наталији Обреновић, а познат је и као цвет феникс, јер чак и ако се потпуно осуши, кад се залије може да оживи, што симболички указује на васкрс српске државе из пепела после Првог светског рата.
У амблему се појављује и мотив траке Албанске споменице, која се налази изнад цвета.
Низ церемонија поводом Дана примирја
У Србији ће низом церемонија, полагањем венаца и одавањем почасти бити обележен Дан примирја.
Централна церемонија одржава се данас код Спомен-костурнице бранилаца Београда у Првом светском рату на Новом гробљу, коју предводи министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и председник Одбора за неговање традиције ослободилачких ратова Србије Немања Старовић.
Учесници потписивања примирја које је окончало Први светски рат
Венце ће код Спомен-костурнице на Новом гробљу положити и делегације Министарства одбране и Војске Србије, представници Града Београда, представници удружења опредељених за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, борачких удружења и дипломатског кора.
Премијер Милош Вучевић је као изасланик председника Србије положио венац на Споменик незнаном јунаку на Авали.
Церемонија полагања венаца биће одржана и на Француском гробљу, као и код Спомен-костурнице руских војника страдалих у Првом светском рату, где ће венац положити министар без портфеља задужен за међународну економску сарадњу и област друштвеног положаја цркве у земљи и иностранству Ненад Поповић.
На гробљу Комонвелта, као изасланик Владе Србије, ловоров венац положиће министар информисања и телекомуникација Дејан Ристић.
Дан примирја у Првом светском рату биће обележен и на Српском војничком гробљу у Битољу, у Северној Македонији, а државну делегацију Србије предводиће државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Антић.
Церемонији ће присуствовати и представници Министарства одбране и Војске Србије, кадети Војне академије, представници и студенти Криминалистичко-полицијског универзитета и представници Владе Северне Македоније.
Такође, присуствоваће и представници српске заједнице у Северној Македонији, удружења опредељена за неговање традиција ослободилачких ратова из Србије и Северне Македоније, као и представници дипломатских мисија у Северној Македонији.
Организатор церемоније је Одбор Владе Србије за неговање традиције ослободилачких ратова Србије, заједно са Амбасадом Србије у Северној Македонији.
Церемоније полагања венаца и одавања почасти биће организоване и на српским војничким гробљима у местима Бач, Добровеније, Живојно и Скочивир.