Сутра стиже 20 крава на Пале које ће бити дониране домаћинима – ГЛАС РЕГИЈЕ.057

0
442

Прича о донацији музних крава и јуница, добила већи значај, јер се на подручју државе шири аутохтона раса.
На подручје Пала сутра ће стићи 20 аутохтоних грла гатачког говечета, а ријеч је о музним кравама и стеоним јуницама које је донатор купио за локалне пољопривреднике. Наиме, Ацо Станишић, посланик у Народној скупштини Републике Српске, самоиницијативно је одлучио набавити говеда за домаћинства у овој опћини, а пројекат је реализирао кроз јавни позив.

У Удружењу узгајивача гатачког говечета са задовољством су дочекали његов позив и не крију задовољство што су управо њихова грла настанити и нешто сјевернија подручја.

„Они су нас позвали и рекли да им треба 20 грла, потом су дошли и обишли наше узгајиваче, вршили одабир. Завршили смо сву процедуру тако да се говеда сутра ујутро товаре и гоне на Пале“, рекао је за Агроклуб, Душан Андријашевић, предсједник овог удружења из Гацка.


Одабир грла код домаћих узгајивача
Тако је прича о донацији, добила већи значај, јер се на подручју државе шири аутохтона раса. Према ријечима Андријашевића до сада нису имали овако велики откуп. Гатачка говеча се купују, али углавном се ради о појединачним случајевима, једно до два грла.

„Није било овако већих акција. Радује нас наравно што наша говеда иду и на Пале, можда ће се у будућности стварити и код њих једно узгојно жариште, што опет иде у прилог заштити домаће расе“, додаје наш саговорник.

Удружење узгајивача гатачког говечета активно ради на заштити ове расе. Тренутно је установљено око 86 потенцијалних аутохтоних грла, а надају се да ће ове године пројекат генотипизације бити настављен. Министарство пољопривреде РС је у овогодишњем правилнику повећало премију за узгој гатачког говечета на 150 КМ по грлу. Раније је она износила 60 марака.

У просјеку се цијена гатачког говечета креће око 4.000 хиљаде марака.

/Агро клуб/