Споразум који су потписали градоначелник овог кинеског града Сјанг Хуеј и предсједник Скупштине града Источно Сарајево Бранко Короман у присуству амбасадора БиХ у Кини Синише Берјана предвиђа јачање сарадње у индустрији, пољопрвиреди, трговини, туризму, образовању, култури и спорту.
Након исказивања намјере оба града о успостављању узајамним братских односа, потписани споразум постаје валидан након ратификовања Кинеске асоцијације за братимљење са градовима других земаља, саопштено је из Амбасаде БиХ у Кини.
На састанку са руководством Цангџоуа договорене су конкретне активности у наредном периоду, као и узвратна посјета представника кинеског града Источном Сарајеву наредне године.
Овом приликом размјењени су и прикладни поклони који симболизују културно-историјско насљеђе оба града. Град Цангџоу, један је од највећих у провинцији Хебеј са око 7,3 милиона становника, простире се на површини од 14.000 километара квадратних.
Са историјом старом више од 1.500 година и три УНЕСКО локације, овај град је колијевка древних кинеских борилачких вјештина, традиционалне кинеске медицине и дом је 17 заштићених кључних националних блага Кине.
Први је индустријски град у провинцији са више од 27.000 компанија и 100 кластера, те изузетно важно саобраћајно чвориште, а осим веома развијене индустрије производње биомедицинске опреме, хемијских средстава, крзна, производње цијеви, машина за паковање и других, посебно се издваја ауто- индустрија, гдје се сваког минута направи по један аутомобил.
Споразум о братимљењу потписан је на маргинама 5. конференције о сарадњи између Кине и земаља централне и источне Европе у области предузетништва којој су, између осталих, присустовали и поједини представници локалних заједница из БиХ и иностранства.
У протеклих 30 година од формирања града Источно Сарајево ово је прво братимљење са било којим градом изван Балкана и Русије.
/СРНА/