Руске мобилне цркве – ГЛАС РЕГИЈЕ.057

0
421

Покретне цркве за мисионарски рад биле су популарне у Русији од средине 18. века. Оне су на точковима или по рекама стизале у сваки угао земље, на места где других цркава није било. Данас се ови мобилни храмови граде на најнеобичније начине.

1. Цркве на шинама

Цркве у возовима појавиле су се у Руској империји крајем 19. века. Звоник са крстом и три звона налазио се изнад улазних врата на предњем делу вагона, а велико гвоздено степениште повезивало је перон са храмом. До 1917. године неке цркве на шинама су биле специјално намењене за север Русије, односно за Сибир и Урал.

Свештеник почиње службу испред железничке капеле на западносибирској железници.

Руска православна црква данас поседује десетак вагона који се користе за транспорт светиња и служење литургије. Ови вагони се могу прикачити на редовне возове или на возове који путују до места ходочашћа, на пример.

Воз са вагоном-храмом пристиже из Санкт Петербурга на московску Курску железничку станицу.

Црква на шинама, као и обична црква, има олтар, иконостас и мала звона. У њој је смештена чак и мала библиотека.

Вагон-црква, део мисионарског воза „За духовни препород Русије” који путује кроз Новосибирску област.

У Нижњем Новгороду је подигнут привремени храм у једном оваквом вагону, док не буде завршена црква у близини. Локална железница је овај вагон поклонила локалној епархији, а затим је претворен у цркву.

2. Цркве на води

1910. године саграђена је прва црква на пароброду посвећена Николају Чудотворцу. Црква је подигнута на енглеском броду из средине 19. века, а пројекат су финансирали трговци из Астрахања. Црква која плови коришћена је за мисионарски рад на Волги.

У постсовјетској Русији прва црква на баржи појавила се у Волгограду 1999. године.

Црква на води посвећена Светом Инокентију у централном пристаништу Волгограда.

 

2004. године црква на води је подигнута на бившем великом десантном броду „Ољокма” у Волгограду. Брод, који је био поклон руског Министарства одбране, добио је ново име: Свети Владимир.

Црква на води посвећена Светом Владимиру, подигнута на некадашњем десантном броду „Ољокма”.

Још најмање двадесетак бродова-цркава који су направљени од баржи и тегљача плове по рекама Лени, Алдану и Виљују.

Црква на води посвећена Светом Владимиру, подигнута на некадашњем десантном броду „Ољокма”.

3. Црква-аутобус

У аутономној републици Татарстан можете видети цркву-аутобус која је украшена куполом и опремљена свиме што је потребно за њено функционисање. Локални православни свештеник седи за воланом и вози аутобус у удаљена села широм земље. Свештеник је продао свој ауто како би могао да направи цркву на основу старог аутобуса руске компаније ЛиАЗ (Ликински аутобуски завод). Са њим путују волонтери и помоћници. У аутобус може да стане до 50 верника.

4. Црква-комби

У Ивановској области направљена је црква посвећена Владимиру Великом на бази старог комбија Газела. У возилу ћете пронаћи иконе, а комби је споља пригодно декорисан. Локални свештеници путују по читавом региону у овом комбију, тако да на сваком месту могу да одрже службу или обред као што је крштење.

5. Црква-камион

Мобилне цркве направљене у задњем делу камиона (обично КамАЗ-овог) најчешће се срећу у руској војсци. Почеле су да се појављују после 2000. године. Само две особе су потребне како би се поставила црква која може да прими до 100 верника. Не само да има довољно простора за иконостас и црквену опрему, већ се ту налазе и монашка ћелија, грејач за воду и аутоматски пуњач батерије. Све иконе су причвршћене за зидове камиона, а купола са крстом налази се на његовом крову. Спољашност је обојена камуфлажним бојама.

Руски православни свештеник испред капеле за време такмичења међу војним јединицама у постављању понтонских мостова на Међународним армијским играма 2018.

 

6. Цркве-авиони

Православна црква понекад изнајмљује авионе и хеликоптере опремљене црквеним предметима за велике свете литије и преношење светиња. У овим авионима свештеници обично одлазе на руске границе или у специфичне регионе у земљи.

Митрополит Никодим Чељабински и Златоустовски током службе испред иконе Светог Георгија и његових моштију у авиону.

 

7. Десантна црква

Још један необичан тип мобилних цркава користе руске ваздухопловне десантне снаге. Мобилне цркве на склапање избацују се из авиона. Само свештеници који су довољно храбри да скачу из авиона могу бити задужени за овакве цркве. Црква у деловима тешка је скоро тону.

Војни свештеник испред цркве која је постављена на месту за десант за време ваздухопловних десантних вежби за војне свештенике у Рјазањској области.