Ruske mobilne crkve – GLAS REGIJE.057

0
419

Pokretne crkve za misionarski rad bile su popularne u Rusiji od sredine 18. veka. One su na točkovima ili po rekama stizale u svaki ugao zemlje, na mesta gde drugih crkava nije bilo. Danas se ovi mobilni hramovi grade na najneobičnije načine.

1. Crkve na šinama

Crkve u vozovima pojavile su se u Ruskoj imperiji krajem 19. veka. Zvonik sa krstom i tri zvona nalazio se iznad ulaznih vrata na prednjem delu vagona, a veliko gvozdeno stepenište povezivalo je peron sa hramom. Do 1917. godine neke crkve na šinama su bile specijalno namenjene za sever Rusije, odnosno za Sibir i Ural.

Sveštenik počinje službu ispred železničke kapele na zapadnosibirskoj železnici.

Ruska pravoslavna crkva danas poseduje desetak vagona koji se koriste za transport svetinja i služenje liturgije. Ovi vagoni se mogu prikačiti na redovne vozove ili na vozove koji putuju do mesta hodočašća, na primer.

Voz sa vagonom-hramom pristiže iz Sankt Peterburga na moskovsku Kursku železničku stanicu.

Crkva na šinama, kao i obična crkva, ima oltar, ikonostas i mala zvona. U njoj je smeštena čak i mala biblioteka.

Vagon-crkva, deo misionarskog voza „Za duhovni preporod Rusije” koji putuje kroz Novosibirsku oblast.

U Nižnjem Novgorodu je podignut privremeni hram u jednom ovakvom vagonu, dok ne bude završena crkva u blizini. Lokalna železnica je ovaj vagon poklonila lokalnoj eparhiji, a zatim je pretvoren u crkvu.

2. Crkve na vodi

1910. godine sagrađena je prva crkva na parobrodu posvećena Nikolaju Čudotvorcu. Crkva je podignuta na engleskom brodu iz sredine 19. veka, a projekat su finansirali trgovci iz Astrahanja. Crkva koja plovi korišćena je za misionarski rad na Volgi.

U postsovjetskoj Rusiji prva crkva na barži pojavila se u Volgogradu 1999. godine.

Crkva na vodi posvećena Svetom Inokentiju u centralnom pristaništu Volgograda.

 

2004. godine crkva na vodi je podignuta na bivšem velikom desantnom brodu „Oljokma” u Volgogradu. Brod, koji je bio poklon ruskog Ministarstva odbrane, dobio je novo ime: Sveti Vladimir.

Crkva na vodi posvećena Svetom Vladimiru, podignuta na nekadašnjem desantnom brodu „Oljokma”.

Još najmanje dvadesetak brodova-crkava koji su napravljeni od barži i tegljača plove po rekama Leni, Aldanu i Viljuju.

Crkva na vodi posvećena Svetom Vladimiru, podignuta na nekadašnjem desantnom brodu „Oljokma”.

3. Crkva-autobus

U autonomnoj republici Tatarstan možete videti crkvu-autobus koja je ukrašena kupolom i opremljena svime što je potrebno za njeno funkcionisanje. Lokalni pravoslavni sveštenik sedi za volanom i vozi autobus u udaljena sela širom zemlje. Sveštenik je prodao svoj auto kako bi mogao da napravi crkvu na osnovu starog autobusa ruske kompanije LiAZ (Likinski autobuski zavod). Sa njim putuju volonteri i pomoćnici. U autobus može da stane do 50 vernika.

4. Crkva-kombi

U Ivanovskoj oblasti napravljena je crkva posvećena Vladimiru Velikom na bazi starog kombija Gazela. U vozilu ćete pronaći ikone, a kombi je spolja prigodno dekorisan. Lokalni sveštenici putuju po čitavom regionu u ovom kombiju, tako da na svakom mestu mogu da održe službu ili obred kao što je krštenje.

5. Crkva-kamion

Mobilne crkve napravljene u zadnjem delu kamiona (obično KamAZ-ovog) najčešće se sreću u ruskoj vojsci. Počele su da se pojavljuju posle 2000. godine. Samo dve osobe su potrebne kako bi se postavila crkva koja može da primi do 100 vernika. Ne samo da ima dovoljno prostora za ikonostas i crkvenu opremu, već se tu nalaze i monaška ćelija, grejač za vodu i automatski punjač baterije. Sve ikone su pričvršćene za zidove kamiona, a kupola sa krstom nalazi se na njegovom krovu. Spoljašnost je obojena kamuflažnim bojama.

Ruski pravoslavni sveštenik ispred kapele za vreme takmičenja među vojnim jedinicama u postavljanju pontonskih mostova na Međunarodnim armijskim igrama 2018.

 

6. Crkve-avioni

Pravoslavna crkva ponekad iznajmljuje avione i helikoptere opremljene crkvenim predmetima za velike svete litije i prenošenje svetinja. U ovim avionima sveštenici obično odlaze na ruske granice ili u specifične regione u zemlji.

Mitropolit Nikodim Čeljabinski i Zlatoustovski tokom službe ispred ikone Svetog Georgija i njegovih moštiju u avionu.

 

7. Desantna crkva

Još jedan neobičan tip mobilnih crkava koriste ruske vazduhoplovne desantne snage. Mobilne crkve na sklapanje izbacuju se iz aviona. Samo sveštenici koji su dovoljno hrabri da skaču iz aviona mogu biti zaduženi za ovakve crkve. Crkva u delovima teška je skoro tonu.

Vojni sveštenik ispred crkve koja je postavljena na mestu za desant za vreme vazduhoplovnih desantnih vežbi za vojne sveštenike u Rjazanjskoj oblasti.