Александра Тољ: „Пронаћи ћу пут или ћу га сама створити”

0
1178
Наша суграђанка Александра Тољ најмлађи је дипломирани економиста у туризму и хотелијерству на Економском факултету Универзитета у Источном Сарајеву и најбољи студент свог одсјека.
Након основних стидија успјешно завршава мастер студије на Смјеру за комуникологију у Мостару на Факултету хуманистичких наука.
У разговору са њом откривамо какав је пут студирања, усавршавања те њених погледа на мотивацију и сам процес школовања.
1) С обзиром на то да сте проглашени у првом циклусу студија најмлађим и најбољим дипломираним економистом на Одсјеку за туризам и хотелијерство Економског факултета Универзитета у Источном Сарајеву, шта за Вас представља ово признање?
Александра Тољ: Када је факултет у питању, потребно је улагати много труда, упорности и истрајности годинама. Та мала побједа и награда за труд би требала да представља додатну мотивацију за остварење циљева који засигурно укључују проналазак посла у струци и наравно, даљи напредак, односно наставак школовања и образовања. Завршивши Економски факултет, одсјек Туризам и хотелијерство н Универзитету у Источном сарајеву много прије многих,са 22 године, с правом сам окарактерисана као изузетно перспективан студент, што ме је навело да наставим још квалитетније са радом.
2) Које је све изазове требало савладати да би се остварио овакав резултат и да ли је било одрицања неким стварима у име овога успјеха?
Александра Тољ: Било је потребно прескочити нека дружења и пропустити неке прилике. Такође, билоје неопходно на неким пољима радити много више, а спавати мање, да би се стигли остварити резултати. Понекад се ишло на факултет и суботом, док други одмарају.
3) Кроз први циклус студија, која година је била најтежа за Вас и због чега?
Александра Тољ:  Током првог циклуса студија, најтежа је била друга година и то због немогућности приступања неким предавањима, због јако лоших временских услова и лоше повезаности саобраћајних комуникација. Што се предмета тиче, заиста ми никад ниједан није представљао проблем. Увијек сам спремна долазила на испите. Проблем је увијек био само у доступности информација са неких предавања.
4) Сам процес мотивације је битан и значајан у постизању одређених резултата кроз студирање, шта је Вама представљало мотивацију током студија?
Александра Тољ: Мотивацију налазим у жељи да искористим све своје способности, иначе не бих била поносна на себе. Самоактуализација је уосталом једна од пет основних људских потреба према „Хијерархији потреба”  чувеног Маслова. Она реалнија мотивација ми је годинама била лакши проналазак посла у струци.
5) Често се кроз школовање питамо то да ли ваннаставне активности допринесу или оптерећују студенте као и да ли је практична настава битна и има ли је довољно. С обзиром на Ваше резултате, какво је мишњење о овоме?
Александра Тољ: Ваннаставне активности су увијек корисне за садржајан живот и квалитетно испуњено слободно вријеме. Сви хобији и секције нас испуњавају и обликују и из свега можемо научити доста. Мој хоби је увијек био фолклор и ја сам налазила времена за вјежбање и наступе. Семинари на факултетима могу бити јако добри не само због  свог садржаја,него и због међународног умрежавања из чега произлазе сјајне сарадње.
Што се тиче практичне наставе на факултету, она је организована за економисте и то у банкама. Реализација је почела након што сам ја завршила факултет. Током мог
студирања, није било те могућности. Једина могућност је била практична настава у
хотелима, али она се више односила на физички рад, а мање на интелектуални развој. Ја сам лично сама себи пронашла начин да одрадим квалитетну праксу, па сам радила као туристички водич на територији југоисточне Европе за једну туристичку агенцију.
Сматрам да је то оно што недостаје Одсјеку за туризам и ја се надам да ћу бити дио те
позитивне промјене у наредним годинама.
6) Послије основних студија опредијелили сте се за комуникологују, зашто баш то усмјерење?
Александра Тољ:  Након првог циклуса студија, одлучила сам да упишем Комуник ологију наФакултету Хуманистичких наука у Мостару из разлога што сам схватила да је то нешто што ми одлично иде. Објавила сам два научно – истраживачка рада на тему Предности и недостаци онлајн медија у односу на традиционално новинарство, јер сам кроз оба факултета увидјела значај маркетинга, промоције, пропаганде, новинарства и масовне комуникације. Данас сви читају новости на друштвеним медијима и разним сајтовима. Ту информације брже долазе до правих читалаца.
7) Који је Ваш животни мото и шта је Ваш кључ успјеха?
Александра Тољ: Мој животни мото је ” Мој пут је увијек пун трња, али ја никад не одустајем. Кад изгубим мотивацију, ту наступа инат и тако све док не успијем. Кад су ми затворена сва врата, ја тражим прозоре.
8) Млади све више размишљају о одласку из Босне и Херцеговине. Да ли ићи и шта урадити да се такав тренд заустави?
Александра Тољ: Као и многи млади, тако сам и ја често размишљала о одласку из Босне и Херцеговине, управо због немогућности проналаска посла, упркос свим успјесима. Сматрам да је потребно запошљавати људе на она радна мјеста за која су се школовали, па ће бити мјеста за све. Потребно је урадити анализу да се види које занимање је дефицитарно. Потребно је гласно тражити своја права. Сигурна сам да постоји воља да се промијене одређене ствари како најбољи стручњаци не би одлазили из нашег града, па и земље. Ако сви наставе да одлазе, тешко да ће било шта ићи напријед. Ја сам оптимистична да ће се ствари посложити на своје мјесто ускоро.
Биографија:

Александра Тољ рођена је 11. 3. 1997. године у Источном Сарајеву. Средњу туристичку школу завршила је 2015. године у Источном Сарајеву.

Основне студије на Смјеру туризам и хотелијерство на Економском факултету у Палама завршила је 2019. године, а звање мастер комуникологије стекла је 2021. године на Факултету хуманистичких наука у Мостару.

Фото: Александра Тољ