Пројекте енергетске ефикасности грађанини још увијек не користе довољно – 057.ГР

0
265
Подизање стандарда становника Српске примарни је задатак и у овој години, јер се пројектима енергетске ефикaсности у домаћинствима, али и установaма гдје углавном бораве рањиве категорије, значајно смањује потрошња енергије и битно побољшава квалитет живота.

Фонд за заштиту животне средине и енергетску ефикасност Републике Српске је у претходној години био прилично активан, a према ријечима директора Срђана Тодоровића у времену у којем живимо сви пројекти које спроводе имају и додатну важну улогу у задржавању постојећих и отварању нових радних мјеста.

– Лани смо имали три јавна позива, два су била оријентисана на област енергетске ефикасности, док се један односио на пројекте у области заштите вода и интегрисаног управљања отпадом у Српској. Кроз ове позиве који су у вези са енергетском ефикасношћу радило се о средствима Европске уније, дакле из пакета подршке ЕУ буџету БиХ, односно Републике Српске – казао је Тодоровић.

Додао је да је у јануару прошле године имплементиран један дио средстава у износу од 8,2 милиона марака, подсјећајући да је Фонд тада спровео два јавна позива. Један је, истиче, био у вези са могућношћу суфинансирања пројеката енергетске ефикасности код физичких лица, односно власника индивидуалних стамбених објеката и кроз тај позив је имплементирано око шест милиона марака.

– Кроз тај позив је више од 1.200 грађана Српске остварило ову могућност, односно добило је подршку за инвестирање у енергетску обнову својих објеката, замјену система гријања енергетски ефикасним системима. Други позив је био оријентисан на мала, средња и микропредузећа Српске – истакао је Тодоровић.

Кроз тај позив, нагласио је он, имплементирана су негдје око 2,3 милиона КМ.

– Више од 50 малих, средњих и микропредузећа остварило је могућност да добију средства у износу до 50.000 КМ за инвестирање у енергетску обнову или ефикасније системе гријања те изградњу соларних панела за своју потрошњу у оквиру својих пословних објеката – казао је Тодоровић, додајући да је та активност настављена и у августу.

Интересовање прије свега грађана Српске да улажу у мјере енергетске ефикасности и спремност да инвестирају и свој дио средстава, с обзиром на то да се ради о могућности да се пројекти подрже до 50 одсто средстава, према његовим ријечима, је огромно.

– То само говори да постоји велика потреба да буду подржани пројекти повећања енергетске ефикасности у индивидуалним стаменим објектима, због чега ће Фонд и у овој години, вјерујем уз подршку донатора, на томе радити – казао је Тодоровић.

У овај пројекат, који је био веома интересантан грађанима и показао се као добар потенцијал за инвестиције, у прошлој години инвестирано је више од 20 милиона марака када се узме у обзир и кофинансирање корисника средстава.

– То у значајној мјери поправља уопште енергетску ефикасност у Српској и БиХ, што је једна од наших обавеза према неким међународним директивама. Значајно је рећи да нам с те стране захтјева, које нам поставља Европска унија, предстоје озбиљни кораци да постигнемо све те параметре, међутим важно је и да они, као донатор, обезбјеђују дио средстава да бисмо ми те кораке прошли лакше и са мање трошкова – рекао је Тодоровић.

Данијела Бајић