Sankanje je vjerovatno najzabavnija aktivnost na snijegu i dio zimske tradicije generacijama unazad. Rumeni obrazi i crveni nosići, puno glasnog smijeha, spuštanje niz snježnu padinu uz poneko prevrtanje u snijeg – zvuči kao savršena avantura.
Pored toga što sankanje spada u omiljene igre na snijegu i dio je najlepših uspomena iz djetinjstva, ono ima izuzetno pozitivan uticaj na sve aspekte razvoja djece. A ako vam se na trenutak učinilo da je to isključivo zabava za djecu, razmislite ponovo. Ništa vas ne sprečava da im se pridružite, vratite u djetinjstvo i kreirate nezaboravne zajedničke trenutke sa svojim mališanima.
Sve što vam je potrebno jesu odgovarajuće sanke ili super zabavni klisko, da pronađete najbliže brdo prekriveno snijegom i malo vremena.
Sankanje je odličan trening (za djecu i roditelje)
Sankanje može biti prava teretana na otvorenom i sjajan način da se svi odvoje od sjedalačkog načina života. Svijesni smo dugoročnih posledica disbalansa vremena provedenog pred ekranima i aktivnog boravka na svježem vazduhu.
Sankanje je odličan trening
Spuštanjem nizbrdo aktivira se celo telo, a naročito mišići stomaka, leđa i ruku. Penjanje uzbrdo sa sankama je pravi aerobni trening koji može sagoreti 400 kalorija na svakih 60 minuta uz jačanje mišića nogu.
Upravljanje sankama podstiče pravilnu motoriku i koordinaciju pokreta, što je izuzetno važno u razvoju djece. Stručnjaci kažu da su djeca najveštija sa sankama posle desete godine života.
Igre na snijegu povećavaju gustinu kostiju, poboljšavaju fleksibilnost, ravnotežu i štite zglobove od povreda. Takođe smanjuju rizike od vaskularnih bolesti, dijabetesa i visokog krvnog pritiska.
Hladan vazduh jača imunitet
Što je napolju hladnije, to je u vazduhu manje uzročnika bolesti.
Ukoliko ste u prilici da na sankanje odete van grada, još bolje, jer ćete udisati čistiji vazduh. Boravak na hladnoći podiže imunitet, olakšava borbu sa infekcijama i popravlja kvalitet sna.
Sve ovo odnosi se i na bebe. Nećete ih zaštititi od prehlada ako većinu vremena provode u zatvorenom i toplom prostoru. Što češće budete dete izvodili na svež vazduh i zimi, biće zdravije. Naravno, preduslov je da dijete bude dobro obučeno u skafander ili toplu jaknu, šal, kapu i rukavice u kombinaciji sa nepromočivom obućom. Zlatno pravilo glasi: obucite dijete kao i sebe, sa jednim slojem više.
Zatvoreni prostori, a posebno igraonice pogodni su za razvoj virusa, koji se brzo prenose sa jednog na drugo dijete.
Spuštanje niz snežne padine popravlja raspoloženje
Sankanje će vam sigurno izmamiti osmijeh na lice. Glasan smijeh sastavni je dio igrarija na snijegu. Svi znamo da se kada odrastemo mnogo manje smejemo, pa je ovo idealna prilika da se zajedno sa dijcom dobro nasmijete.
Spuštanje niz snježne padine popravlja raspoloženje
Druženje, boravak na svežem vazduhu i prirodnom svetlu ima pozitivan učinak na mentalno zdravlje. Igranje na snegu otklanja stres i napetost mišića i pojačava lučenje endorfina. Na taj način se ublažavaju simptomi anksioznosti i depresije.
Ovaj efekat ima čak i duže gledanje kroz prozor i pogled na veselu družinu koja se spušta i penje uz zavejanu padinu, ali je on znatno veći ukoliko im se pridružite.
Izlazak napolje i sankanje čine da se svako oseti bolje i opuštenije.
Sankanje razvija društvene veštine
Velika je verovatnoća da će dete na sankanju upoznati nove prijatelje. To je idealna prilika za razvoj socijalnih veština, komunikacije i lepog ponašanja.
Naučite dete da sačeka svoj red, pokažite mu kako da se ponaša u društvu i zašto je važno da u toku spuštanja pazi na bezbednost drugih.
Osim toga, na sankanju i roditelji mogu steći nova poznanstva sa drugim odraslim osobama i proširiti krug prijatelja.
Jačanje veze između dece i roditelja
Sve zajedničke aktivnosti utiču na jačanje odnosa između dece i roditelja, pa i sankanje. Odlazak na sneg podrazumeva duži proces od oblačenja i pripreme, traženja mesta za spuštanje i sankanje. Iskoristite ovo vreme za vaspitavanje, ali i za stvaranje nezaboravnih uspomena koje su važne i za decu i za roditelje.
Jačanje veze između djece i roditelja
Izbegavajte stres i vikanje, budite djeci podrška i kada grijše, sve je ljepše i lakše uz osmijeh. Imajte na umu da je slježna sezona kratka i iskoristite je na najbolji način.