Prvi put nakon dugi niz godina Srbija nije među favoritima za osvajanje neke od medalja na šampionatima i ta rasterećenost može da bude njena najveća prednost.
“Orlovi” su poslije dugog niza godina ispraćeni bez velikih očekivanja nakon brojnih otkaza. Izostanci Nikole Jokića, Vasilija Micića, Nikole Kalinića, Vladimira Lučića i još nekih igrača značajno su smanjili očekivanja pred start takmičenja.
Srbija će pokušati da izbori plasman na Olimpijske igre, a za to je potrebno da bude među dvije najbolje evropske ekipe po plasmanu. Ekipa Svetislava Pešića je vezala pobjede tokom priprema, a svakako da je glavna uzdanica Bogdan Bogdanović, kao i Nikola Milutinov. “Orlovi” su imali problema u organizaciji igre na startu priprema, ali je oporavak Stefana Jovića donio napredak u tom segmentu. Ono što bi mogao da bude problem je “zaštita obruča” i linije za tri poena, gdje je Srbija imala problema, posebno u defanzivnom skoku kad Milutinov nije bio na parketu.
Selektor košarkaške reprezentacije Srbije Svetislav Pešić izjavio je da ekipa mora dobro da otvori prvenstvo i da više nema prostora za greške. Košarkaši Srbije u subotu od 14 časova igraju sa selekcijom Kine.
– Prvi meč je najvažniji. Prva utakmica između dva tima je bila prijateljska, igraćemo protiv dobrog tima sa dobrom organizacijom u odbrani. Očekujemo tešku utakmicu. Ovo sada nije prijateljski meč, već zvanični. Nema više prostora za greške. Naše očekivanje je da započnemo turnir i da napravimo dobre rezultate u grupi. Igramo protiv tri rivala, to su Portoriko, Sudan i Kina. Naš drugi cilj se nije ni promenio, hoćemo da igramo na Olimpijskim igrama u Parizu, to je naš cilj i motivacija – izjavio je Pešić.
Kapiten reprezentacije Bogdan Bogdanović je izjavio da se prilagodio novoj ulozi.
– Uzbuđeni smo što smo ovde, imali smo dobre, teške pripreme, ali srećni smo što smo tu i što počinje takmičenje. Znamo šta moramo da uradimo i spremni smo. Kada sam na terenu, igrači me gledaju. Imam fokus na odbrani, tako je i ovde i u Atlanti. Ovo će biti veliko iskustvo za mene. Svaki protivnik dođe dobro pripremljen i vidi ovo kao šansu da igra i predstavljaju državu. Zato smo i mi ovde, radujemo se izazovu i uradićemo sve da obradujemo narod – zaključio je kapiten Srbije.
Amerikanci su uprkos izostanku brojnih zvijezda napravili veoma kvalitetan tim od igrača koji imaju bitne uloge u NBA ligi. Jasno je da će ova ekipa igrati na poen više te da će nastojati da iskoristi svoju brzinu i fizičku dominaciju.
Selektor Stiv Ker voli takvu igru i u pripremnim mečevima, uprkos pojedinim problemima, Amerikanci su pokazali svoju snagu. Uz to imaju i veoma dobar raspored. Entoni Edvards i Tajris Haliberton su preuzeli ulogu lidera tokom pripremnih mečeva. Jedini mali nedostatak je činjenica da se igrači i dalje nisu priviknuli na FIBA pravila te da nijedan od njih do sada nije igrao na Mundobasketu.
Francuska će igrati slično Amerikancima, ali uz činjenicu da se ipak neće previše oslanjati na šut za tri poena, već će dosta koristiti i svoje centre Rudija Gobera i Matijasa Lesora, iza kojeg je sezona karijere. Lopta će najviše biti u rukama Evana Furnijea.
Aktuelni svjetski šampion Španija dolazi sa oslabljenim timom, ali sjajna timska hemija i jasna hijerarhija mogu i te kako da budu njeni aduti u borbi za medalje. Tu su najiskusniji Serhio Ljulj, Rudi Fernandez i Viktor Klaver, koji uz braću Ernangomez mogu da savladaju gotovo svakog rivala, ali je sigurno da će se i te kako osjetiti izostanak Riki Rubija i Lorenca Brauna.
Australija je od 2016. igrala tri polufinala i nije uspjela da dođe do medalje. Ovaj put ponovo imaju veoma moćan sastav, a tokom priprema su veliki problem imali sa izgubljenim loptama. Slovenci će takođe prevođeni Lukom Dončićem biti jedan od favorita za medalju. Iako mnogi smatraju da nemaju dovoljno kvalitetan tim, posebno na centarskim pozicijama, Slovenci vjeruju da će uz dobru energiju i timski duh moći sve da nadoknade. Tokom priprema imali su problema u mečevima gdje ih nije služio šut za tri poena.
Kanada igra brzu košarku i na posjed više. Vole igru u tranziciji i na individualni kvalitet pojedinaca, a veliki hendikep je izostanak Džamala Mareja. Veliki individualni kvalitet mogao bi da bude i mač sa dvije oštrice, jer se čini da za Kanadu ne postoji opcija B za rješavanje napada. Svakako ne treba zaboraviti ni selekciju Njemačke, kao ni Dominikanu koje mogu da pomrse račune favoritima. Svoj debi na svjetskim prvenstvima imaće Gruzija, Letonija, Zelenortska Ostrva i Južni Sudan.
Kada je u pitanju sistem takmičenja, na turniru učestvuju 32 ekipe, podijeljene u osam grupa po četiri selekcije. Turnir će početi prvim krugom grupne faze od 25. do 30. avgusta. Prve dvije ekipe iz svake grupe će se kvalifikovati u drugi krug, dok će preostale dvije igrati u klasifikacionoj rundi za plasman od 17. do 32. mjesta. Sistem druge faze je takav da će ponovo biti formirane grupe koje će činiti prve dvije ekipe iz svake grupe, a dva najbolja tima će izboriti mjesto u četvrtfinalu.
Mečevi će biti igrani u “Filipini areni” (kapacitet 55.000 mjesta), zatim “Moa areni” (15.000) te “Araneta koloseumu” (14.420), u Indoneziji je dvorana “Indonezija arena” (16.500) te u Japanu “Okinava arena” (10.000) .
Prvi put na mundobasketima sudiće žene. Amerikanke Ejmi Boner i Džena Reno i Meksikanka Blanka Burns dijeliće pravdu uz još 41 muškog sudiju, među kojima se nalazi i Aleksandar Glišić iz Srbije te Ademir Zurapović iz BiH.
Srbija je u grupi sa Kinom, Portorikom i Junim Sudanom.