U Istočnom Sarajevu sinoć je održana svečana sjednica povodom 30 godina od formalnog nastanka grada, a tom prilikom dodijeljena su najviša priznanja – Grb grada predsjednicima Republike Srpske Miloradu Dodiku i Srbije Aleksandru Vučiću za doprinos razvoju grada.
Priznanje za doprinos razvoju Istočnog Sarajeva – Grb grada dodijeljeno je i Vladama Republike Srpske i Srbije, te Mitropoliji dabrobosanskoj Srpske pravoslavne crkve, za predan rad na očuvanju duhovnosti i sabornosti pravoslavnog srpskog naroda Sarajevsko-romanijske regije.
U ime Vučića, Grb grada je primio njegov izaslanik Milorad Veljović, dok je Vladu Srbije predstavljao ambasador ove zemlje u BiH Aleksandar Đorđević.
Svečanoj sjednici prisustvovali su i srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković i Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski Hrizostom.
Sjednicu je otvorio predsjednik Skupštine grada Istočno Sarajevo Branko Koroman, koji je govorio o nastanku i istoriji ovog grada, nakon čega je prikazan arhivski snimak sa prve sjednice Srpskog grada Sarajeva.
Skupština grada dodijelila je prvom sazivu Skupštine Srpskog grada Sarajeva zahvalnicu, koju je preuzeo tadašnji predsjednik Vojislav Maksimović.
Na svečanoj sjednici u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske u Istočnom Sarajevu odbornici gradske Skupštine jednoglasno su usvojili Rezoluciju o pravcima daljeg razvoja u kojoj će posebno biti istaknuto sve što ovaj grad baštini kroz tradiciju i istoriju.
Pored domaćina gradonačelnika Ljubiše Ćosića i Koromana, svečanoj sjednici prisustvovali su brojni predstavnici političkog, kulturnog i vjerskog života grada Istočno Sarajaevo, Republike Srpske i BiH.
Zvanice su imale priliku i da vide dokumentarni film „Egzodus ponovo“ režisera Snježana Lalovića koji sadrži autentične kadrove iseljavanja 120.000 srpskog stanovništva Sarajeva nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, nakon čega su uslijedila prigodna obraćanja zvaničnika.
Povodom velikog jubileja, zahvalnice i po zastavu grada Istočno Sarajevo dođeljene su aktuelnim sazivima skupština gradskih opština Istočno Novo Sarajevo, Istočna Ilidža, Pale, Sokolac, Istočni Stari Grad i Trnovo, a posebna priznanja uručena su i opštinskim boračkim organizacijama.
Na današnji dan prije 30 godina donesena je Statutarna odluka o organizaciji Srpskog grada Sarajeva 13. marta 1993. godine.
Maksimović: Devedesetih se stvaralo istorijsko đelo – država Republika Srpska
Prvi gradonačelnik Srpskog grada Sarajevo Vojislav Maksimović izjavio je večeras da se na području Sarajevsko-romanijske regije devedestih godina obnavljalo srpsko korijenje i stvaralo veliko istorijsko đelo – država Republika Srpska.
„Tome je bio nemjerljivi doprinos sarajevskih Srba, od kojih su mnogi položili svoje živote, braneći, ne samo svoje porodice i rođake, već i ukupno srpstvo, na širokim i neprestano ugroženim prostorima“, naglasio je Maksimović NA svečanoj sjednici Skupštine grada povodom 30 godina od njegovog formalnog nastanka.
Maksimović je istakao da su ostali nezaboravni događaji koji su silovito nasrtali na srpsku naciju, a branili su je najvitalniji ljudi, oni koji su znali da se nađu na onim mjestima na kojima su iskazali svoj nacionalni duh.
„Oni su se rodili na sarajevskim pređelima, gđe je srpstvo i pravoslavlje trajalo od epskog kosovskog prostora, do hajdučke Romanije u pjesmama opjevane“, rekao je Maksimović.
On je istakao da se na području Sarajevsko-romanijske regije devedestih godina na kraju 20. vijeka, javljalo obnavljanje srpskih korjenova, a i potreba da srpska nacija nadahne ono neuništivo, snagom svojih predaka.
„Naše predanje i istorijski izvori i sada svjedoče da su naši preci vijekovima vodili neprekidnu borbu za svoj opstanak, za svoje srpsko i pravoslavno postojanje, za krst časni i slobodu zlatnu“, naglasio je Maksimović.
Maksimović je rekao da u posljednjem Odbrambeno-otadžbinskom ratu srpska vojska nije bila toliko brojna, ali je odbranila svoju teritoriju, zahvaljujući svojim herojima.
Predsjednik gradskog parlamenta Branko Koroma rekao je da je Istočno Sarajevo grad sa najturbulentnijom istorijom i promjenama koje su uslovljene borbom za opstanak na predratnim ognjištima i željom za stvaranje Republike Srpske.
Koroman je podsjetio da je u predratnom Sarajevu, po popisu iz 1991. godine, živjelo 157.143 Srba i 56.047 Jugoslovena, koji su u ogromnoj većini bili protiv secesije BiH iz Jugoslavije.
„Uprkos tome, predstavnici muslimanskog i hrvatskog naroda, najgrublje kršeći zajednički Ustav BiH i skupštinski Statut i Poslovnik su bez saglasnosti srpskog naroda u Skupštini 14. i 15. oktobra 1991. godine donijeli memorandum o nezavisnosti. Poslije ovog čina nižu se događaji koji građane BiH uvode u krvavi ratni sukob, koji predratno Sarajevo dijeli na dio pod srpskom i dio pod muslimasko-hrvatskom kontrolom“, ukazao je Koroman.
On je rekao da na dijelove pod srpskom kontrolom, u kojima su Srbi prije rata bili apsolutna ili relativna većina, defakto, nastaje srpski grad u maju 1992. godine, u čiji sastav su među ostalim, ušle Grbavica, Vraca, Ilidža, Nedžarići, Vogošća, Rajlovac, Ilijaš i Hadžići.
Prema njegovim riječima, 13. marta 1993. godine faktičko stanje pretočeno je u odluku o organizaciji Srpskog grada Sarajeva, kojom je predložena skupštinska organizacija.
„Za prvo sjedište grada određena je tadašnja Srpska opština Vogošća, a u oktobru iste godine grad je formalno konstituisan na Palama. Krajem 1993. godine donesen je prvi Zakon o Srpskom gradu Sarajevu za vrijeme ratnog stanja i neposredne ratne opasnosti. U njegov sastav su ušle opštine Centar, Hadžići, Ilidža, Ilijaš, Novo Sarajevo, Stari Grad, Rajlovac, Vogošća i Trnovo“, rekao je Koroman.
On je naveo da je prva sjednica Skupštine grada održana 17. arila 1994. godine, na kojoj je za predsjednika i gradonačelnika izabran Vojislav Maksimović, kojem je večeras uručena i zahvalnica.
Koroman je naglasio da je nakon okončanja ratnih sukoba pet opština iz Srpskog grada Sarajeva pripalo muslimasko-hrvatskoj federaciji, dok je drugih pet podijeljeno između Republike Srpske i Federacije.
„Nakon toga više od 120.000 Srba krenulo je u najveći ikad zabilježeni mirnodopski egzodus, nakon kojeg je Narodna skupština Republike Srpske u aprilu 1996. godine donijela Zakon o izmjenama i dompunama Zakona o Srpskom gradu Sarajevu, kojim je njegovo ime promijenjeno u Srpsko Sarajevo. Grad su činile opština Srpska Ilidža, Srpsko Novo Sarajevo, Pale, Sokolac, Stari Grad i Trnovo“, podsjetio je Koroman.
Zbog promjene strukture grada i gubitka opština koje su Dejtonom pripojene Federaciji, Koroman je istakao da je tadašnji predsjednik Srpske Radovan Karadžić u maju 1996. godine donio odluku o imenovanju Povjerenstva za Srpsko Sarajevo, čiji predsjednik je bio Mirko Šarović.
Koroman je rekao da grad svoje sadašnje ime Istočno Sarajevo nosi od polovine 2005. godine na osnovu zahtjeva visokog predstavnika i odluke Ustavnog suda BiH.
Na današnji dan prije 30 godina donesena je Statutarna odluka o organizaciji Srpskog grada Sarajeva 13. marta 1993. godine.
Mitropolit Hrizostom: Srpsko Sarajevo čuvati iznutra
Njegovo visokopreosveštenstvo mitropolit dabrobosanski Hrizostom izjavio je večeras da se Srpsko Sarajevo treba čuvati iznutra razvijanjem kulture, prosvjete, institucija i svega što je mladima danas potrebno, a da su sarajevski Srbi doprinijeli razvoju mnogih gradova u Srpskoj.
„Srećan sam i ponosan kao mitropolit da je Srpska pravoslavna crkva /SPC/ uveliko doprinijela očuvanju duhovnosti u Sarajevu i Sarajevskom polju za vrijeme onog režima i zahvaljujući Crkvi koja je bila mučenička i sačuvala divan narod i divnu kulturu“, rekao je mitropolit Hrizostom na svečanoj sjednici Skupštine grada Istočno Sarajevo povodom 30 godina od njegovog formalnog nastanka.
Nakon što je Mitropoliji dabrobosanskoj i mitropolitu uručen Grb grada za predani rad na očuvanju duhovnosti i sabornosti pravoslavnog srpskog naroda na području Sarajevsko-romanijske regije, mitropolit Hrizostom je istakao da je Crkva i u posljednjem ratu bila sa svojim narodom, „i kada je padalo i kada se iseljavalo“.
„Danas smo sa vama, sa srpskim narodom Srpskog Sarajeva da ga još više gradimo, izgrađujemo i nadgrađujemo. Čuvajte Srpsko Sarajevo iznutra, jer grad se može osvojiti iznutra, isto kao i spolja. Treba sačuvati ono što smo mukom i žrtvom i krvlju naših sinova stvorili“, poručio je mitropolit Hrizostom.
On je rekao da je ovaj grad nikao sa ledine, a sada je značajan i moćan, naglasivši da ga treba povezati dobrim komunikacijama i infrastrukturom da bi bio još bolji i uspješniji na ponos.
„Svi koji su živote dali, danas mogu biti srećni i ponosni da smo njihove žrtve opravdali gradnjom i rađanjem“, naglasio je mitropolit dabrobosanski.
On je ukazao da su sarajevski Srbi stvorili ne samo Srpsko Sarajevo već da su razvili i mnoge druge gradove u Republici Srpskoj i dali duhovni doprinos u njihovoj gradnji.
„Sarajevski Srbi, Srbi srednje Bosne su duhovno preorali, uzorali mnoge gradove i opštine i gđe god su otišli svuda su donijeli dobro sjeme. Srbi Sarajeva imali su dobro sjeme i svuda ga dobro posijali i to sjeme je dobro niklo“, rekao je mitropolit dabrobosanski.
/SRNA/