Na današnji dan 1943. godine umro je srpski naučnik i pronalazač Nikola Tesla, jedan od najvećih umova u istoriji. Njegovim izumima u mnogo čemu postavljen je pravac naučno-tehničkog razvoja u 20. vijeku, a savremeni svijet izgledao bi sasvim drugačije da nije bilo njegovih izuma i vizija.
Pronašao je obrtno magnetno polje, indukcioni motor, generator i transformator, fenomen elektromagnetne rezonance i patentirao je niz izuma na kojima se zasniva savremena elektronika i elektrotehnika uopšte. Bez njegovih izuma savremena civilizacija imala bi potpuno drukčiji izgled.
Pionir je i radio tehnike, bežične telegrafije, radara. Patentirao je oko 700 pronalazaka. Nakon što je prekinuo studije u Gracu, izvjesno vrijeme proveo u Budimpešti i Parizu, zatim odlazi u SAD, gđe će živjeti do kraja života.
Jedini je Srbin po kome je nazvana jedna međunarodna jedinica mjere, jedinica mjere za gustinu magnetnog fluksa ili jačinu magnetnog polja — tesla.
Prema porodičnom predanju, na pola puta do rođenja, munja je sjevnula, a babica je tu munju okarakterisala kao loš znak. Za Teslu je rekla da će biti “dijete tame”, dok je njegova majka na to oštro odgovorila: “Ne. On će biti dijete svjetlosti.”
Valja pomenuti to da je čak 91 član Tesline porodice ubijen u NDH, a njih 14 je svirepo stradalo u zloglasnom Jasenovcu.
Tesla je umro od srčane tromboze u 87. godini, 7. januara 1943. u sobi 3327 hotela Njujorker na 33. spratu.
Sahrana je obavljena o trošku srpskih iseljenika, a želja Teslina je bila da bude sahranjen uz čuvenu srpsku pjesmu “Tamo daleko”.
Tim povodom, tj. povodom smrti Nikole Tesle, gradonačelnik Njujorka je rekao:
“Nikola Tesla je umro. Umro je siromašan, ali je bio jedan od najkorisnijih ljudi koji su ikada živjeli. Ono što je stvorio veliko je i, kako vrijeme prolazi, postaje još veće.”
Tesla je svoja osjećanja prema domovini iznio u Beogradu 1892. godine:
“U meni može biti nešto, što može biti i obmana, kao što češće biva kod mlađih ljudi, ali ako budem imao sreće da ostvarim barem neke od svojih ideja, to će biti dobročinstvo za cijelo čovječanstvo. Ako se te moje nade ispune, najslađa misao biće mi ta da je to đelo jednog Srbina.”
Njegova zaostavština i urna sa pepelom počivaju u Muzeju Nikola Tesla u Beogradu.
Iako je svoju genijalnost mogao dobro da naplati, Tesli nikada nije bilo stalo do novca – samo je želio cijelom svijetu da obezbijedi besplatnu struju. To nije dočekao, a na njegovim izumima obogatili su se drugi. Ipak, vrijeme, u čiji je sud toliko vjerovao i često to naglašavao, donijelo mu je priznanja koja je zaslužio, a cijeli svijet sada slavi njegovo ime.
Kako je i sam govorio – sudiće nam budućnost, i upravo tako je bilo.
Najpoznatiji citati Nikole Tesle
“Ponosan sam što sam potekao iz zemljoradničkog viteškog naroda, koji je u neprestanoj ljutoj borbi za svoje ideale i evropsku kulturu zadužio Evropu i svuda zaslužio čast i poštovanje čitavog svijeta, naročito velike Amerike.”
“Ne žalim što su drugi pokrali moje ideje, ali žalim što nemaju svoje.”
“Ja sam, kao što vidite i čujete, ostao Srbin i preko mora, gde se ispitivanjima bavim. To isto treba da budete i vi i da svojim znanjem i radom podižete slavu srpstva u svijetu.”
“Ako budem imao sreće da ostvarim barem neke od svojih ideja, to će biti dobročinstvo za cijelo čovječanstvo. Ako se te moje nade ispune, najslađa misao biće mi ta da je to đelo jednog Srbina.”