Na današnji dan umro je Duško Radović – GLAS REGIJE.057

0
558

Na današnji dan 1984. umro je Duško Radović, srpski književnik, pisac, pjesnik, aforističar, novinar, urednik dječijih emisija na radiju i televiziji, dječijih časopisa i TV serija.

 

Duško Radović

Na današnji dan 1984. umro je Duško Radović

 

Duško Radović rođen je 29. novembra 1922. godine u Nišu. Porodica Radović potiče iz Čačka, gdje je bila viskoko cijenjena kao čestita, prosvijećena i vrlo obrazovana. Otac Uglješa je po profesiji bio željezničar, a deda je bio prota u Čačku, tako da je Duško od najranijeg djetinjstva povremeno provodio dane u Čačku kod dede. Majka Sofija je bila domaćica porijeklom iz Niša, iz porodice Stefanović.

Porodica se seli iz Niša za Suboticu gdje Duško završava osnovnu školu i 6 razreda gimnazije. Školovanje je nastavio u Beogradu studirajući filozofiju. Po završetku rata postao je izvođač književnih radova i pisao je: skečeve, aforizme, najave, odjave, humoreske, pjesme, priče, scenarije za igrane i dokumentarne filmove. Radio je u listovima: “Zmaj”, “Pionir”, “Kekec”, bio je glavni urednik “Pionirskih novina”, urednik Programa za djecu Radio-Beograda, urednik Programa za decu Televizije Beograd, urednik jednog od najboljih listova za djecu u Evropi, “Poletarac”, novinar “Borbe” i od 1975.-1983. godine urednik Studija B. Širokim narodnim masama je poznat po emisiji “Beograde, dobro jutro” u kojoj je od 1976.-1983. godine publiku zabavljao aforizmima koji su objavljeni u tri knjige i prodati u 300.000 primjeraka. Napisao je veliki broj knjiga od kojih su neke prevedene na engleski, ruski, njemački i druge svjetske jezike.

Njegova najpoznatija djela su:

Radio igra “Kapetan Džon Piplfoks” (1953.), pesme “Poštovana deco” (1954.), pesme “Smešne reči” (1961.), pesme i priče “Pričam ti priču” i “Tužibaba i još 9 jednačinki” (1963.), televizijska serija “Na slovo, na slovo” (1963.-1965.), poema “Če, tragedija koja traje” (1969.), pesme “Vukova azbuka” (1971.), pesme “Zoološki vrt Beograd” (1972.), aforizmi “Beograde, dobro jutro 1” (1977.), “Beograde, dobro jutro 2” (1981.), “Beograde, dobro jutro 3” (1984.), poezija i proza za djecu u četiri knjige: “Ponedeljak”, “Utorak”, “Sreda” i “Četvrtak” (1983.). Dečji hor “Kolibri” u svom repertoaru često izvodi pjesme Duška Radovića kao što su “Mrak”, “Plavi zec”, “Strašan lav”, “Šta je na kraju”, “Pesma o mleku”, “Tatin muzičar”, “Sve što raste htelo bi da raste”.

Dobitnik je mnogih prestižnih priznanja kao što su Neven i Mlado pokoljenje, Nagrade zmajevih dječjiih igrara, Nagrade sterijinog pozorja, Sedmojulske nagrade i diplomu Hans Kristijan Andersen za dječjiu književnost. Posthumno je dobio BIGZ-ovu nagradu. Malo pozorište “Duško Radović” u Beogradu nosi njegovo ime.