Мистер 1 долар! ПРОЧИТАЈТЕ

0
488
Ниједан прави фалсификатор никада није трошио време и енергију на лажирање
Новчанице од 1 долар.
Током Велике депресије људи су преживели на сваки могући начин.
Старији њујоршки улични чистач одлучио је да постане фалсификатор. За разлику од професионалних лопова, који су фалсификовали велике рачуне, у својој је кухињи на уметнички начин почео да прави новчанице од једног долара на својствен начин.
Када су први лажни ушли у тајну службу, детективи су били шокирани.
Прво, ниједан прави фалсификатор никада није потрошио време и енергију на лажне новчанице од 1 долара.
Друго, фалсификатори су обично били поносни на свој рад: били су мајстори свог заната и покушавали су да направе такве новчанице да се нису могле разликовати од правог новца.
Али ови су лажни били толико грозни да је тајна служба закључила да се злочинац над њима једноставно исмејава.
Новац је штампан на најјефтинијем папиру. Председник Вашингтонa је рекао да je чак и његово презиме било написано грешком – „Вахсингтон“.
Случај је отворен. Превара је добила име „господин 880“ због броја свог случаја. У року од месец дана, још 40 тих белешки појавило се у форензичкој лабораторији. Средином 1938. године њихов број је порастао на 585.
Проблем је био у томе што је господин 880 био недостижан. Већина фалсификатора била је упропаштена похлепом, али господин 880 никада није два пута трошио новац на истом месту. Никада није трошио више од 15 лажних долара недељно.
Истражитељи су у својој канцеларији обесили огромну мапу Њујорка, црвеним дугметом обележили место на коме су се лажни појавили. И ускоро је цео Њујорк запаљен, детективи су штампали и издали око 200.000 летака упозорења. Упутили су више од 10.000 продавница. Све је било узалуд
Прошле су године, а потрага за господином 880 претворила се у најскупљу истрагу фалсификата у историји Тајне службе. Ухваћен је тек 1948. године. Случајно.
У кући је дошло до пожара и ватрогасци су почели бацати смеће које би се у кучи могло запалити. Било је и пробних калупа на којима су штампани фалсификати.
Испоставило се тада је Емерицх Јуттнер био грађанин који не поштује законе. Лажни новац је користио само за куповину намирница и потрепштина. Никада није преварио ниједног продавца више од долара.
Суд је узео у обзир старост починиоца, малу количину фалсификата и осудио Јуттнера на новчану казну у износу од једног долара и затворску казну од једне године и једног дана. Четири месеца касније, Емерицх Јуттнер пуштен је условно.
Јуттнер је постао легенда, а на основу његове приче 1950. снимили су филм „Мистер 880“. Филм му је донио више новца од свих његових лажних долара у комбинацији.