Mister 1 dolar! PROČITAJTE

0
489
Nijedan pravi falsifikator nikada nije trošio vreme i energiju na lažiranje
Novčanice od 1 dolar.
Tokom Velike depresije ljudi su preživeli na svaki mogući način.
Stariji njujorški ulični čistač odlučio je da postane falsifikator. Za razliku od profesionalnih lopova, koji su falsifikovali velike račune, u svojoj je kuhinji na umetnički način počeo da pravi novčanice od jednog dolara na svojstven način.
Kada su prvi lažni ušli u tajnu službu, detektivi su bili šokirani.
Prvo, nijedan pravi falsifikator nikada nije potrošio vreme i energiju na lažne novčanice od 1 dolara.
Drugo, falsifikatori su obično bili ponosni na svoj rad: bili su majstori svog zanata i pokušavali su da naprave takve novčanice da se nisu mogle razlikovati od pravog novca.
Ali ovi su lažni bili toliko grozni da je tajna služba zaključila da se zločinac nad njima jednostavno ismejava.
Novac je štampan na najjeftinijem papiru. Predsednik Vašingtona je rekao da je čak i njegovo prezime bilo napisano greškom – „Vahsington“.
Slučaj je otvoren. Prevara je dobila ime „gospodin 880“ zbog broja svog slučaja. U roku od mesec dana, još 40 tih beleški pojavilo se u forenzičkoj laboratoriji. Sredinom 1938. godine njihov broj je porastao na 585.
Problem je bio u tome što je gospodin 880 bio nedostižan. Većina falsifikatora bila je upropaštena pohlepom, ali gospodin 880 nikada nije dva puta trošio novac na istom mestu. Nikada nije trošio više od 15 lažnih dolara nedeljno.
Istražitelji su u svojoj kancelariji obesili ogromnu mapu Njujorka, crvenim dugmetom obeležili mesto na kome su se lažni pojavili. I uskoro je ceo Njujork zapaljen, detektivi su štampali i izdali oko 200.000 letaka upozorenja. Uputili su više od 10.000 prodavnica. Sve je bilo uzalud
Prošle su godine, a potraga za gospodinom 880 pretvorila se u najskuplju istragu falsifikata u istoriji Tajne službe. Uhvaćen je tek 1948. godine. Slučajno.
U kući je došlo do požara i vatrogasci su počeli bacati smeće koje bi se u kuči moglo zapaliti. Bilo je i probnih kalupa na kojima su štampani falsifikati.
Ispostavilo se tada je Emerich Juttner bio građanin koji ne poštuje zakone. Lažni novac je koristio samo za kupovinu namirnica i potrepština. Nikada nije prevario nijednog prodavca više od dolara.
Sud je uzeo u obzir starost počinioca, malu količinu falsifikata i osudio Juttnera na novčanu kaznu u iznosu od jednog dolara i zatvorsku kaznu od jedne godine i jednog dana. Četiri meseca kasnije, Emerich Juttner pušten je uslovno.
Juttner je postao legenda, a na osnovu njegove priče 1950. snimili su film „Mister 880“. Film mu je donio više novca od svih njegovih lažnih dolara u kombinaciji.