На подручју општине Пале забиљежена су два случаја присуства трихинеле у месу дивљачи, речено је Срни у Ветеринарској станици „Зоо-вет“ у овом мјесту.
Директор Ветеринарске станице Бранислав Галић рекао је да је дивљач уловљена у Горњем Прибњу недалеко од Пала и у Госини, те да је ова станица у обавези да прати стање дивљачи на терену с обзиром на то да покрива подручје општина Пале и Источни Стари Град.
„Ветеринарска станица одрадила је свој дио посла и, у складу са законом, заражено месо дивљачи је уништено спаљивањем и закопавањем, будући да трихинела може дуго да живи у лешевима и остацима меса“, објаснио је Галић.
Он је напоменуо да је прије кориштења меса домаће или дивље свиње обавезна провјера јер је законска обавеза да месо за јавну потрошњу буде прегледано, поготово што ловци знају дијелити ловину на више домаћинстава.
Галић је објаснио да заражена свиња не показује клиничке симптоме већ само носи паразите који се активирају приликом конзумирања меса, када дођу до човјековог желуца.
Према његовим ријечима, преглед дивље свиње ради се на већем узорку него домаће, методом која траје и до два сата.
Галић каже да до сада није било случајева трихинеле код домаћих свиња иако је у току свињокољ и повећан је број прегледа, за разлику од претходне двије године када је то драстично пало, како због афричке куге свиња која се појавила у Бијељини и Посавини, тако и због цијене свињског меса која је у том периоду била висока.
SRNA