Dani Srpske u Srbiji: Značaj Povelje Kulina bana za srpsku kulturu – GLAS REGIJE.057

0
584

Povelja Kulina bana je jedan od najznačajnijih spomenika u istoriji srpskog jezika koji svjedoči o hrišćanskoj tradiciji, rekao je profesor Filološkog fakulteta u Beogradu Aleksandar Milanović na predavanju u Kraljevu, koje je organizovano u okviru manifestacije „Dani Srpske u Srbiji“.

U okviru manifestacije „Dani Srpske u Srbiji“ u Kraljevu su danas predavanja održali predsjednik Društva „Sveti Sava“ Ljubodrag P. Ristić i profesor Filološkog fakulteta u Beogradu Aleksandar

Milanović je u svjetlu aktuelnog prisvajanja srpskog kulturnog nasljeđa objasnio publici zašto je Povelja Kulina bana najstariji spomenik srpskog narodnog jezika i simbol srpske kulture.

„Čak i po dnevnim novinama vidimo jednu vrstu čudnovatog pritiska da se Povelja Kulina bana, kao najstariji spomenik pisan srpskim narodnim jezikom, a samim tim segment srpske kulture, proglasi segmentom neke druge kulture i primerom nekog drugog jezika, što ne treba pustiti bez komentara“, istakao je Milanović.

On je na predavanju u Narodnoj biblioteci „Stefan Prvovenčani“ objasnio publici o čemu je tu zapravo riječ i zanimljivim načinom dočarao zašto lingvisti smatraju Povelju Kulina bana jednim od najznačajnijih spomenika u istoriji srpskoga jezika.

„On po svom sadržaju ne bi ulazio u spomenik koji je iole značajniji za istoriju srpskog naroda, kulture i društva, ali jezik kojim je taj spomenik pisan zapravo pokazuje da su Srbi, praktično od početka pismenosti, shvatali da je rukopise bitno pisati i književnim tadašnjim jezikom ali i jezikom koji je veoma blizak govoru tadašnjih Srba“, rekao je Milanović.

On je pred publikom izgovorio Povelju Kulina bana na način na koji naučnici pretpostavljaju da je on izgovarao u vrijeme kada je nastala 1189. godine, i pojednostavljenom analizom dokazao da je to srpski narodni jezik, a potom i pokazao zašto je bitno da ovaj spomenik ostane dio plana i programa u školama u Srbiji.

„Spomenik koji pokazuje jako dugu tradiciju pisanja i na srpskom narodnom jeziku od kraja 12. veka do danas. On pokazuje vrstu odnosa između srpskih država krajem 12. veka, kao i tip poslovnih, a samim tim i civilizacijih odnosa, i, što je najvažnije, da je spomenik koji svedoči o hrišćanskoj tradiciji, da svedoči srpska imena“, rekao je Milanović.

On je objasnio da se Povelja Kulina bana čuva u Dubrovačkom arhivu, kao i većina srednjovjekovnih povelja koje imaju svjetovni karakter.

„Na žalost našu, imamo dve ogromne baze srednjovekovnih povelja, ali nijedna nije na tlu Srbiji i Republike Srpske. Svetovne su mahom u Dubrovniku, a crkvene u Hilandaru, ali imamo dobre mikrofilmove i možemo ih dalje analizirati“, zaključio je Milanović.

Predsjednik Društva „Sveti Sava“ Ljubodrag P. Ristić podsjetio je na 137 godina istorijata ovog udruženja, koje je osnovano 1886. godine s ciljem da pomaže sve Srbe koji su u ono vrijeme bili van Srbije.

„Pomagani su i pozivani mladi ljudi da dođu u Srbiju da se školuju, a potom tako obrazovani vraćali su se u svoje krajeve i tamo širili prosvetu i pre svega istinu i tradiciju srpskog naroda. Tako je bilo sve do 1941. godine. Društvo je 1945. godine ukinuto, a obnovljeno 1994. godine“, rekao je Ristić.

On je naveo da Društvo „Sveti Sava“ danas uspješno radi, da ima svoje manifestacije i svoj časopis, i istakao veliku pomoć Društvu Predstavništva Republike Srpske u Srbiji.

 

/SRNA/