Strahinja Bašević, narodni poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske i direktor Šumskog gazdinstva „Romanija“-Sokolac, veliki je ljubitelj pčelarstva.
Kaže da gleda da što više vremema provede na selu u pčelinjaku.
„Krenulo je kao neka radoznalost, ali i spoznavanje ovdašnje okoline koja je idealna za pčele, te rekreacija i vremenom sam povećavao broj pčelinjih društava. To je dodatno iziskivalo vremena, ali i ljubavi, te sam posvetio veću pažnju pčelarenju. Pravio sam sopstvenu građu za pčele, nabavljao od rođaka i kupovao: košnice, ramove i sve ostale dijelove. Uz dosta truda, strpljenja i pročitane literature, poslednjih godina, broj pčelinjih društava postao je veći. Znanje sam usvajao iz razne literature, predavanja i što je najvažnije, kroz praksu – objašnjava Strahinja Bašević, koji je sa suprugom i glavni radnik na porodičnom imanju.
Strahinja naglašava da je romanijiski med specifičan po mnogo čemu, jer u ovim krajevima ima dosta različitog bilja, što donosi jak ukus i aromu medu. Zatim, još uvek ne postoji industrijsko bilje, kao ni industrija blizu sela koja bi bila veliki zagađivač okoline i narušavala specifinost meda.
Život i rad pčelara nisu jednostavni i da bi se sve postiglo, potrebna su mnoga odricanja. A kada se i priroda svojom nepredvidljivošću umiješa, nastaju situacije koje od pčelara traže maksimalno angažovanje“.
Narodni poslanik nam se pohvalio da je prošle godine izvrcao više od 250 kilograma meda, a da je ova godina još bolja i da će imati sigurno više.
„Boravak na imanju i rad u pčelinjaku za mene je najbolji odmor posle naporne svakodnevnice. Naučio sam mnoge tajne o prozivodnji meda i želim širiti i znanje i društvo“, naglašava Bašević.
I zaista, naš reporter se uvjerio da ovo sokolačko selo Kusače, izgleda neka razlednica. Miris pokošene trave, nepregledne livade, šuma i cvijeće zaista pedstavljaju pravi mali raj za sve ljubitelje prirode.
Na kraju, uvjerismo se i sami u kvalitet meda, a posle pohvale, nasmijani domaćin nam pokloni određenu količinu.