Da li je realna cijena stana od 2100-2500KM po kvadratu, za novogradnju u Palama ili Donjem dijelu Grada?
Svjedoci smo naglog rasta cijena nekretnina, posebno početkom zbog geopolitičkih naglih promjena. Kako posle korone, tako i početkom rata u Ukrajini. Kada smo pitali ekonomiste da li je opravdano, rekli su da nije, ali imaju objašnjenje.
Naime, svaka kriza diktira inflaciju cijena. Ljudi se boje za svoj ušteđeni novac pa ga žele kroz kupovinu nekretnine u njoj sačuvati. Međutim, ako je plata prosječna bila oko 980KM i porasla na 1100KM, a kvadrat stana sa 1400KM porastao na 2400KM, onda jasno govori da omjer plate i cijena nekretnina nije realan.
Ekonomista Samardžić nam objašnjava kako se pod izgovorom borbi oko Mariupolja naglo i do 150% poskupljalo željezo. A kako ciene novih stambenih jedinica dktira i cijena građevinskog materijala. Borbe oko tog grada nema više, a trgovina kroz luke Crnog mora funkcionišu. Cijene željeza su dosta pale, zašto ne i cijene nekretnina? Cijena rezane građe drveta u početnim danima rata je skočila i do 600KM, a sada je oko 380KM. Zašto je opet cijena nekretnina ostala ista? Pale su cijene goriva, kao i građevinskog materijala manje ili više.
Na kraju se pitamo, ako je prosječna cijena stana na Palama 2.200KM, a kupite jednosoban stan od 50m2, što iznosi = 110.000KM, koliko godina vam je potrebno da zaradite taj novac sa prosječnom platom?