Погледајте шта је Амерички амбасадор рекао за Казане

0
514

САРАЈЕВО – Амбасадор Сједињених Држава у БиХ Мајкл Марфи обишао је спомен-обиљежје на Казанима како би одао почаст српским жртвама.

Марфи је на „Твитеру“ навео да је заслуга челника Сарајева што су им подигли спомен обиљежје, али да помирење захтијева признавање свих тешких истина из прошлости.

-Меморијал Казани је непотпун без имена свих жртава и јасног, отвореног признања починилаца злочина. Убиства на Казанима наредио је Мушан Топаловић Цацо, командант Десете брдске бригаде Армије Републике БиХ – стоји у објави.

Истакао је да се радује дану када ће спомен обиљежје Казани одражавати ову чињеницу.

Нагласио је да је рат у БиХ био ужасна трагедија.

-Зато је дужност данашњих лидера да промовишу помирење, позову починиоце злочина на одговорност и да одају признање и одају почаст жртвама – нагласио је Марфи.

Градско вијеће Сарајева прихватило је лани у октобру приједлог градоначелника Бењамине Карић за текст споменика српским жртвама на Казанима у којем се не наводе починиоци злочина – припадници такозване Армије БиХ.

Вијеће је одбило приједлог чланова Наше странке који су тражили да се у тексту јасно истакне ко је убијен и ко их је убио, а прихватило приједлог Карићеве у којем пише „Спомен-обиљежје Казани“, са наведеним годинама од 1992. до 1995. и поруком „Заувијек ћемо се, с тугом и поштовањем, сјећати наших суграђана“.

На приједлогу Карићеве наведено је свега 17 имена убијених Срба, иако их је усмрћено много више.

Из неприступачне јаме Казани на падинама Требевића ексхумирани су посмртни остаци 29 лица, углавном српских цивила, а постоје сумње да их је више убијено и бачено у њу. Током рата су убијени цивили у Сарајеву бацани у јаме, посипани кречом. Постоји неколико слојева који никада нису ископани.

За злочине почињене на тој локацији осуђено је 14 припадника такозване Армије БиХ на казне затвора од десет мјесеци до шест година.

Извор: Глас регије-057 / Глас Српске