Књижевном критичару, есејисти и књижевнику Момчилу Голијанину из Невесиња уручена је Повеља за књижевна дјела подарена српском народу, на 32. „Видовданским пјесничким сусретима“ одржаним вечерас на Сокоцу.
Голијанину је ово књижевно признање уручио шеф кабинета начелника општине Соколац Марко Ђоковић, а потом је добитник Повеље одржао видовданску бесједу.
„Сјај Видовдана Срби су проносили кроз своју историју, која је нажалост, често била мучна, али је видовдански ореол Србе држао усправно“, нагласио је Голијанин.
Голијанин је за Срну рекао да ову изузетно вриједну награду цијени, прије свега због дана којем су посвећени пјеснички сусрети на Романији.
Голијанин је, радио књижевне критике, есеје и шест збирки приповједака и кратких прича.
„Моја Повеља са `Видовданских књижевних сусрета` је изузетак, јер је до сада додјељивана лиричарима и први сам из области књижевне критике и есејистике који је добио ову награду и утолико ми је дража“, рекао је Голијанин.
Пјесник Зоран Ђорђевић из Косовске Митровице, један од учесника ових сусрета, први пут је на Романији, подручју чијим љепотама је одушевљен и за које се, како каже, „ваљало борити хиљаду година“.
Будући да се предузеће у којем ради бави издаваштвом књижевних дјела везаних за косовско-метохијску српску културну баштину, Ђорђевић је за Народну библиотеку Соколац донио поклон од тридесетак књига и тридесетак бројева часописа.
Књижевник Недељко Жугић, који је и предсједник Удружења за информативно-културне дјелатности „Свети Сава“, изразио је задовољство што је књижевна манифестација, чији је један од зачетника 1993, након неколико прекида и пауза, доживјела 32. међународно окупљање пјесника из Републике Српске, Србије и Црне Горе.
„Ови књижевни сусрети су прва књижевна манифестација у Републици Српској настала у ратним околностима, која је на приједлог Команде Сарајевско-романијског корпуса добила име по Видовдану, а не како је било планирано, по Гласинцу“, навео је Жугић.
Међу младим гусларима на „Видовданским пјесничким сусретима“ учестовала је и двадесетдовогишња Виолета Крајишник из Бијељине која се публици представила пјесмом уз гусле и етно пјесмом.
Она је, како је рекла Срни, љубав према пјесми уз гусле наслиједила од свога дједа, уз жељу да чува породичну и српску традицију.
Поздрављајући присутне на овој манифестацији, протојереј-ставрофор Илија Чупић нагласио је да вечерас окупљени у порти цркве Светог пророка Илије на „Видовданским пјесничким сусретима“, свједоче опредјељење за прави и једини пут.
На овој маниФестацији вечерас је своје стихове говорило 10 пјесника из Републике Српске, Србије и Црне Горе, а сутра се књижевни сусрети настављају посјетом „Новом Зејтинлику“.
Организатор 32. „Видовданских књижевних сусрета“ је Удружења за информативно-културне дјелатности „Свети Сава“ са Пала и Јавна установа за културу „Перо Косорић“, уз подршку Министарства спољних послова Србије, града Источно Сарајево и општине Соколац.
СРНА