Посланик у НСРС и кандидат за начелника општине Соколац Страхиња Башевић, представио је докумет „Стратегиј демографског развоја и обнове општине Соколац“.
Овај план рађен је кроз стручну анализу и тим особа које се баве статистиком, демографијом, економским развојем, социјалним, и другим друштвеним смјеровима важним по овом питању.
План је рађен неколико мјесеци и пажљиво је усмјерен само на општину Соколац. Исти детаљано предвиђа на који начин дјеловати одмах, а гдје се може и како дјеловати у наредном периоду како би се побољшала демографска слика Сокоца по сваком питању.
„Изазови са којима се суочава друштво посљедњих година су вишеструки. Континуирано исељавање радно способног становништва је резултат неколико фактора, укључујући незапосленост, економску и политичку нестабилност, корупцију и општу апатију. Паралелно с тим, континуитет природног прираштаја, односно број новорођених, биљежи пад, што заједно указује на незаустављив процес смањења броја становништва на Сокоцу„, истиче Башевић.
„Управо због тога, како се наводи, неопходно је подузети кораке како би се ублажили ови негативни демографски трендови. Мјере и смјернице предложене у нацрту Стратегије демографског развоја и опоравка имају за циљ дефинирање конкретних акција које ће помоћи у суочавању с овим изазовима. Иако тренутно не постоје брзе или једноставне мјере које би одмах довеле до повећања наталитета или заустављања исељавања, предложене смјернице укључују унапређење мјера подршке родитељству, те стварање бољих услова за задржавање радне снаге“, каже Башевић.
Додаје да приједлоге радне групе која као стратешке правце предлаже унапређење мјера за подршку родитељству и моделе унапређења услова за ублажавање тренда осипања радно способног становништва сматра реалнима, те да би ове мјере и смјернице могле испунити очекивања у вези са заустављањем негативних демографских трендова.
Једна од мјера ће бити да ће млади брачни парови решавати стамбено питање на подручју Сокоца, уз подршку општине кроз подстицај за стан, добијање плацева и одређеног грађевинског материјала. Ту се још наводи начин запошњавања из сваке куће по бар једног члана породице, подстицај за вртиће, новорођенчад, дјецу, бесплатне културне и спортске догађаје итд.