Начелник општине Соколац Страхиња Башевић данас је одржао конференцију за медије на којој је говорио о тренутној финансијској ситуацији, плановима за наредни период које има актуелно руководство, као и проблемима са којима се ова локална заједница сусреће.
Како каже, осјетио је потребу и дужност да грађанима општине Соколац и Републике Српске, свим институцијама и инстанцама власти предочи затечено стање, те изнесе активности које су урађене од преузимања дужности начелника општине прије 120 дана.
Башевић је подсјетио да је примопредаја дужности начелника општине извршена 18. новембра између њега и дотадашњег начелника Милована Бјелице, када је обострано потписан тренутни финансијски извјештај о затеченом стању.
- Краткорочне доспјеле обавезе износе 13.668.538 КМ, док су дугорочне обавезе односно кредити 9.449.771 КМ у више банака. Ту спадају емитоване хартије од вриједности у износу од око 4.600.000 КМ, код Нове банке кредит од 1.601.000 КМ, код Инвестиционо европске банке 2.790.000 КМ и код Свјетске банке за реконструкцију водоводне мреже 1.450.000 КМ – прецизирао је Башевић.

Према његовим ријечима, дана 31. октобра прошле године, обавезе за лична примања запослених су износилe 7.433.246 КМ, од чега су 3.360.000 КМ неплаћени порези и доприноси радника запослених у општинској администрацији, као и буџетских корисника запослених у јавним предузећима и установама чији је оснивач општина Соколац.
- Обавезе према добављачима за набавку роба и услуга, тог дана су износиле 3.161.608 КМ и ова цифра је суштински блокирала рад саме општине. На дан примопредаје, блокада је износила 1.950.000 КМ и рачун је био блокиран од 25. јула прошле године до 12. марта, када само успјели да извршимо деблокаду рачуна. Посебно бих се захвалио предсједнику РС Милораду Додику који је интервенисао са 500.000 КМ за ове намјене, као и предсједнику Влади РС Радовану Вишковићу и министру финансија Зори Видовић који су помогли нашу општину са 250.000 КМ.
Башевић је наставио и рекао да је на крају октобра, Општина Соколац дуговала за субвенције 511.382 КМ, које се односе на мљекаре за производњу млијека и за превоз дјеце која похађају основну школу.
- Обавезе за грантове према јавним предузећима и установама, на поменути датум су биле 83.000 КМ. Обавезе дозначене на име социјалне заштите, које садрже личне инвалиднине, туђу његу и помоћ, новчану помоћ корисницима социјалне заштите, здравствено осигурање социјалних категорија становништва, 13. новембра износиле су 450.000 КМ. Остале помоћи грађанима, као што су допунска права бораца борачке популације, једнократна помоћ породиљама нису исплаћени у износу од 220.000 КМ. Агенцији за аграрна плаћања дугујемо 49.748 КМ и то су била намјенска средства пребачена од Владе РС, за реконструкцију двије школе у Кнежини и на Равној Романији. Средства су потрошена ненамјенски, на неке друге расходе и сада морамо та средства вратити Влади РС, што представља додатно оптерећење на буџет општине Соколац који ће бити усвојен за ову годину – наводи он.
Башевић се осврнуо на пројекат снабдијевања водом и канализацијом на подручју наше локалне заједнице.
- Иако се тврдило да су све обавезе извршене и измирене, ипак није тако. Укупан пројекат је био око милион КМ, гдје је учешће Владе РС било 700.000 КМ, а локалне самоуправе 300.000 КМ. С обзиром да општина Соколац није могла да изврши праћење финансирања, Влада РС је извршила додатно финансирање у износу од 300.000 КМ. Општина је успјела да врати 200.000 КМ, тако да смо и по том основу оптерећени са 100.000 КМ.
Начелник подсјећа да је Федерално министарство за избјегла и расељена лица финансирало изградњу путне инфраструктуре, гдје је пребачено 250.000 КМ током претходних година, које су такође потрошене ненамјенски.
- Недавно смо имали састанак са представницима тог министарства, гдје нас они терете за та средства која нису реализована у складу са планом и програмом, те да ће бити покренуте тужбе против општине Соколац. Ми смо ове године морали да планирамо у буџету 200.000 КМ како би реализовали те радове, да не дође до покретања судских процеса који би нас додатно коштали – наводи Башевић.
Он је констатовао да када се саберу краткорочне и дугорочне обавезе општине Соколац, оне износе 23.118.309 КМ.
Башевић се дотакао и потраживања која има општина Соколац.
- Потраживања од Шумског газдинства „Романија“ су на дан примопредаје износила 1.124.000 КМ. Још увијек смо у процесу прибављања сагласности ресорног министарства за исплату тих средстава јер имају процедуре које морају бити испоштоване, а првенствено се односе на усвајање буџета општине, затим провјера плана утрошка, усвајање, па тек реализација. Ту је и предсједник СО Соколац Слободан Амовић, који је упознат са процедуром, тако да се надамо да ћемо ускоро моћи рачунати на та средства – увјерио је Башевић и додао да је био неоснован притисак на њега док је био директор Шумског газдинства „Романија“ за наплату тих средстава, те нагласио да су средства намјенска.
Потраживања за дате авансе на нефинансијску имовину износе 726.000 КМ. Од тога су како Башевић истиче, 153.627 КМ за Д.о.о „Подроманија“ и 450.000 КМ за Јавно предузеће водовод и канализација „Врело Биоштица“ у стечају.
- Договор је био да Влада РС исплати три транше у три године по 500.000 КМ за „Врело Биоштица“. Прва транша је уредно уплаћена и посредством општине Соколац пребачена на рачун овог предузећа. Према мојим сазнањима и друга транша је пребачена, али није отишла намјенски него у неке друге сврхе, због чега је дошло до неповјерења и обуставе уплате треће транше. Ово предузеће данас има милион КМ обавеза према својим повјериоцима – појаснио је Башевић.

Он је додао да постоје и потраживања по основу ненаплаћених накнада и такси, јавних површина и ренте.
- Претходно руководство општине није наплатило од закупа јавних површина 78.716 КМ. Спорна потраживања за додијељено грађевинско земљиште износе 91.000 КМ. Такође, имамо ненаплаћених потраживања која доспијевају у року годину дана, непореских за ренту и уређење 235.000 КМ која су пропуштена да се наплате. Укупна спорна потраживања за ненаплаћене порезе износе 1.327.000 КМ због неблаговремених реакција на наплату. Дакле, на дан преузимања, потраживања општине Соколац су износила 3.835.000 КМ – констатовао је Башевић.
Како истиче, све ове обавезе су кулминирале у прошлој години и обавезале руководство општине Соколац да наредних седам година оптерете буџет са по 2.122.000 КМ за измирење обавеза из претходног периода.
- То износи близу 15 милиона КМ, па замислите шта се све могло урадити и који пројекти у општини Соколац су могли бити реализовани. Колико би све то значило за препород и побољшање квалитета живота свих наших грађана – каже Башевић.
Он наглашава да је са примопредајом затекао 136 запослених радника у општинској администрацији, те да је евидентиран нередован долазак на посао 48 радника. За плате радника на годишњем нивоу потребно је око 6.000.000 КМ. Свакодневно долазе тужбе и опомене по разним основама, неисплаћеним платама радницима, мјесечним рачунима за струју, телефон, воду, сипање горива и дуговања добављачима.
Башевић је данас саопштио да је дефинитивно обустављен пројекат изградње Градске куће, за чију је израду пројекта утрошено око 400.000 КМ.
- Разговарао сам са извођачем радова, нашли смо заједничку ријеч због немогућности финансирања. На том мјесту ће се градити Културни центар са 3.000 квадратних метара корисне површине, а за реализацију ћемо тражити помоћ и подршку виших нивоа власти. Тај објекат ће моћи да одговори на све културне догађаје општине Соколац – најавио је Башевић.
Из буџета Соколац, истиче начелник не може да се финансира ниједан капитални пројекат, те ће бити потребно пронаћи друге изворе финансирања.
- У току је израда идејног рјешења за реконструкцију и проширење вртића и основне школе јер постоје реалне потребе. За ову активност укључићемо Кабинет предсједника РС а имамо и најављену финансијску помоћ од Владе Србије, са којима сам недавно имао прилику да разговарам у Источном Новом Сарајеву – рекао је Башевић и додао да је потписан споразум о изградњи Романијске куће у Сокоцу са Институтом Бари из Италије, а посресдтвом Министарства спољне трговине и економских односа у Савјету министара БиХ.
Он је најавио да ће ове године бити урађен пројкат снабдијеваwа водом становништва у мјесту Жљебови, као и да је објављен конкурс за пројекат енергетске ефикасности за једну зграду, гдје њемачка фондација Гиз финансира 25 одсто у сарадњи са фондом заштите животне средине, општина Соколац исто толико, а етажни власници 50 одсто.
Спортско рекреативни центар „Гласинац“ ће на крову дворане добити соларне панеле, који ће омогућити снабдијевање електричном енергијом не само спортске дворане, већ и основне и средње школе, а опет све у сарадњи и подршци њемачке фондације Гиз са 50 одсто, док ће осталих 50 одсто обезбиједити општина.
- Када је у питању изградња викенд насеља на Равној Романији, отпочели смо процес парцелизације и ускоро ће се моћи приступити продаји односно куповини локација. Већ се размишља и о туристичкој понуди која би привукла туристе из земље и региона. Да ли ће то бити хотел са спа центром, адреналин парком, голф теренима, вјештачким језером, стазама за квад возила и мини зоолошким вртом остаје још да се дефинише, али послушаћемо стручњаке шта нам препоручују да обогатимо туристичку понуду уз Манастир Соколицу и већ постојећу виа ферату – прецизирао је начелник.
Он је још истакао да су ове године планирана средства у износу 425.000 КМ субвенције за пољопривредне произвођаче, те подсјетио да је у току реализација пројекта са Пореском управом РС, гдје ће бити урађен репрограм неисплаћених пореза и доприноса у износу око седам милиона КМ.
- У преговорима смо са више банака за подизање кредита за измирење свих тих обавеза, јер би се тиме у текућој години ослободили камате од 2.200.000 КМ – појаснио је Башевић.
Башевић је позвао и затражио укључивање свих институција које су надлежне да предузму све законом предвиђене кораке да се установи ниво одговорности за све што је поменуто на овој прес конференцији о затеченом финансијском стању у општини Соколац.

Конференцији је присуствовао предсједник Скупштине општине Соколац Слободан Амовић који је истакао да ће Скупштина све добре пројекте, идеје и рјешења од начелника подржати, те да је вријеме да ова општина убрзаним корацима крене напријед за добробит свих њених становника.
Инфо Центар Соколац