На простору бивше Југославије, име Лепа Брена не односи се само на једну од највећих музичких звијезда с ових простора, него су и многе стамбене зграде из тог периода назване Лепа Брена.
Готово сваки град има барем једну зграду коју становници од миља зову „Лепа Брена“, а феномен је постао прави културни куриозитет.
Од Крагујевца, Новог Пазара, Лесковца, Ниша па све до Шибеника назив „Лепа Брена“ користи се за препознатљиве, обично велике и импозантне стамбене комплексе изграђене током осамдесетих и деведесетих година прошлог вијека.
Овај надимак често је повезан с асоцијацијама на Бренину популарност и шарм из тог периода, али и на саму архитектуру а то су високе зграде или оне са препознатљивим фасадама.
Старији Крагујевчани причају да је Лепа Брена, у успону славе, осамдесетих година стигла у Крагујевац само да би пресјекла врпцу на тек изграђеној згради. Пјевало се и играло до дубоко у ноћ.
Тада је осамдесетак Крагујевчана, углавном пензионера и власника старих чатмара, добило станове у велелепној згради поред ријеке која је због тога добила име “Лепа Брена”.
Иако сама пјевачица вјероватно није била свјесна да ће постати инспирација за називе зграда, тешко је замислити већи комплимент њеном утицају на културу и свакодневни живот људи на Балкану.
На Инстаграм профилу географија_инста позвани су сви да пошаљу фотографије оваквих зграда из свог мјеста и наведу о којем мјесту се ради.
Занимљиво да и Соколац има зграду истог имена.
Независне новине/Глас регије.057