Na rijeci Bioštici u selu Kruševci u toku su radovi na izgradnji Ribolovačkog doma, koje su pokrenuli sportski ribolovci uz podršku Šumskog gazdinstva „Romanija“ Sokolac, kazao je za „Info centar“ predsjednik Upravnog odbora Udruženja sportskih ribolovaca „Bioštica“ Zoran Vasić.
- Uz nesebičnu pomoć Šumskog gazdinstva „Romanija“ i njegovog direktora Strahinje Baševića, proljetos smo otpočeli sa zemljanim radovima. Stigli smo do ležeće ploče, koju ćemo izlijevati ovih dana. Ovo preduzeće nam pomaže kako u materijalu, tako i u radnoj mehanizaciji koju iznajmljuju za naše potrebe, dok se za ostalo snalazimo putem raznih donacija, svojih ličnih sredstava i ulaganja – naglasio je on.
Za sada je planirano da ovaj budući objekat koriste ribolovci, međutim, riječ je o atraktivnoj lokaciji uz neposrednu blizinu rijeke Bioštice, tako da će dom biti dostupan za sve građane opštine Sokolac, uz adekvatnu nadoknadu, održavanje i čuvanje, ili neki drugi vid pomoći, a sve uz odobrenje Udruženja sportskih ribolovaca „Bioštica“.
- Taj objekat smo namijenili za održavanje godišnjih skupština, da ugostimo kolege i prijatelje ribolovce iz drugih opština koji nam uvijek dolaze. Do sada smo bili primorani da iznajmljujemo poslovne prostore za sjednice i druženja, ali sasvim je izvjesno da ćemo uskoro riješiti i taj problem. Prvenstveno nam treba Dom kada organizujemo naša sada već tradicionalna takmičenja sportskog ribolova. Nikad nemamo taj kapacitet da smjestimo sve ljude koji imaju želju da ostanu par dana, ili dođu ranije na takmičenje – dodao je on.
Prema planu, Vasić je pojasnio da će ovaj objekat činiti jedna velika sala sa terasom, dok su u potkrovlju predviđene dvije sobe, takođe sa terasom sa pogledom na rijeku Biošticu.
Kada je u pitanju ribolov, on je istakao da se uglavnom lovi pastrmka, lipljan i ponekad mladica, te da se osim na ovom mjestu, ribolovci okupljaju u Žunovima i na rijeci Kaljini oko Buka.
- Kada poribljavamo, to činimo za obje rijeke i Biošticu i Kaljinu. Od Saveza smo zaduženi za čuvanje rijeka i imamo ribočuvara u stalnom radnom odnosu što nam predstavlja veliki teret. Pojedine opštine u okruženju su imale više sluha pa su tu obavezu preuzele na sebe. Mi smo Udruženje građana a plaćamo ribočuvara sa punom platom u stalnom radnom odnosu, što je zaista teško i dugoročno neizdrživo. Šumsko gazdinstvo „Romanija“ nam uplaćuje određenu nadoknadu jer se šuma eksploatiše oko rijeka i prelazi se preko iste, tako da taj novac preusmjerimo za platu čuvara, a od naših dozvola uspijemo da poribimo svake godine i Biošticu i Kaljinu. Ove godine smo poribili sa 24.000 komada potočne pastrmke, mlađi od pet do osam centimetara – podsjetio je Vasić.
On je takođe pomenuo da je Strahinja Bašević, svojom ličnom donacijom u prvom dijelu poribljavanja obezbijedio 10.000 komada mlade potočne pastrmke.
Tehnički direktor Šumskog gazdinstva „Romanija“ Goran Kosorić je istakao da je ovo preduzeće izašlo u susret, tako što pomaže ovim entuzijastima u mehanizaciji i materijalnim sredstvima da se izgradi objekat koji će se u skorijoj budućnosti zajedno koristiti.
- Ovdje smo zbog izgradnje Ribarske kuće, čiji su inicijatori ljudi koji vole sportski ribolov i prirodu. Okupili smo se u želji i nadi da ćemo ga izgraditi zajedničkim snagama – naveo je Kosorić.
Udruženje sportskih ribolovaca „Bioštica“ trenutno broji 92 člana.