Вјеровања кажу да се Свети Илија вози у ватреним колима која вуку четири коња, из чијих ноздрва избија пламен, а грмљавина је тутњава његових кола којима се вози по небу и облацима. Данас се обележава празник овог пророка, чудотворца и чувара вере, светог Илије који рођен је граду Тесвиту, због чега је и назван Тесвићанин.
Свети Илија Громовник, како је познат у народу, „пада“ у најтоплији део године и данас не би требало ништа да се ради, а посебно не у пољима и њивама, како се не би навукао гнев светитеља.
Верује се уколико данас загрми, пропашће сав плод лешника и ораха, а каже да је данас до поднева лето, од поднева јесен, те се зато и каже „Од Светог Илије, сунце све милије“.
Многе куће Светог Илију славе као крсну слава, а у Србији је и слава ваздухопловаца.
Ко је био Свети Илија
Веома је поштован у православљу као строг и непоколебљив, а већ на рођењу, анђели Божји показали су предзнамење Илијиног пламеног карактера и његове богомдане силе огњене. Великим чудесима Илија доказа силу и власт Божју.
Био је међу пророцима који су се на Тавору поклонили сину Божјем на дан Преображења Господњег, па се зато лик Светог Илије слика на преображенским празничним иконама. Верује се да није умро већ да се жив, пламеним кочијама, вазнео на небо па се та сцена слика на празничким илинданским иконама. Он ће, према предању, бити претеча другог доласка Христовог, па ће се пред крај света опет јавити, да сузбије силу Антихристову, пише РТС.
Све су смрти бежале од њега
Значај личности и живота светога пророка Илије сликовито је описао Јустин Поповић следећим речима: „Сведок Јединог Истинитог Бога, највећи и најнеустрашивији. Јачи од смрти. Пре Христа победио је смрт. Каква света, каква божанствена сила! Огњена ревност за Истинитог Бога. Све нечисто спалио је у себи, и око себе у свету. Кад је дошао дан сусрета са смрћу, све су смрти бежале од њега, ниједна није смела да му се приближи, него су огњена кола са огњеним коњима узела га на небо пред очима његовог дивног ученика светог Пророка Јелисеја. Отишао је на небо као цар земље. Био је цар, а ништа није имао, ни колибе, ни крова над главом; ишао је по шуми крај потока, и гаврани му доносили хлеб. А доживео је славу као нико – узнесен је на небо. Сав огањ: у вери у молитви, у ревности, иде на небо да задиви Анђеле, и људима да се јави на Тавору да би показао да небески свет учествује у Христовом Преображењу“, написано је на сајту Српске православне цркве.