U okviru obilježavanja 9. maja – Dana pobjede nad fašizmom na Vojničkom spomen-groblju „Novi Zejtinlik“ u Sokocu, danas je postavljen gorionik sa vječnim „Plamenom sjećanja“ za sve stradale Srbe i Ruse u borbi protiv fašizma i nacizma u proteklim odbrambenim ratovima.
Obilježavanje u organizaciji Boračke organizacije opštine Sokolac i Opštinskog odbora SUBNOR-a Sokolac počelo je služenjem pomena sveštenika Crkvene opštine Sokolac, a potom intoniranjem himni Republike Srpske, Srbije i Ruske Federacije.
Uslijedila je primopredaja čestice plamena između predstavnika Sveruskog narodnog fronta za Srbiju i Republiku Srpsku i predstavnika ratnih veterana Republike Srpske iz Odbrambeno-otadžbinskog rata pukovnika Vojske Republike Srpske u penziji Milana Jolovića Legende, ratnog komandanta Specijalne jedinice „Vukovi sa Drine“.
Jolović je podsjetio da se ovaj plamen sjećanja nalazi na Grobu neznanog junaka u Moskvi, u Kremaljskim zidinama, te da predstavlja vječnu borbu za slobodu srpskog i ruskog naroda i sjećanje na sve ljude koji su poginuli u zajedničkoj borbi Srba i Rusa protiv fašizma i nacizma.
Prema njegovim riječima, „Plamen sjećanja“ će se čuvati u Crkvi Svete Petke u Sokocu do 1. septembra kada je planirano da se na „Novom Zejtinliku“ postavi gorionik tog plamena.
- Srbi su u 20. vijeku dali velike žrtve u borbi protiv fašizma i nacizma. Poslije Rusa, Jevreja i Poljaka, mi smo najnastradalniji narod, međutim, vi vidite da medijskim inženjeringom, lažima, prevarama, manipulacijama i lažnim zastavama žele da od nas naprave genocidan narod, kao one koji su izazivali rat. Okupili smo se ovdje da pokažemo cijelom svijetu da smo mi slobodarski narod, da mi njegujemo tradicije. Nažalost, upravo oni koju su pravili najveći genocid i najveće zločine u Drugom svjetskom ratu, odnosno njemački narod je pokretač te rezolucije. Znamo da je Haški tribunal osudio na 1.100 godina 63 Srbina, od čega sedam doživotnih zatvora, dok je Nirnberški proces osudio 20 nacista i to nam sve govori. Ovo je proces promjene globalnog sistema i treba samo izdržati nekoliko godina, dok se to ne završi. Smatram da će istina uvijek isplivati i dobro uvijek pobijedi zlo – uvjeren je Jolović.
Predstavnik Narodnog fronta Ruske Federacije Aleksej Aljohin rekao je da Narodni front sprovodi akciju „Plamen sjećanja“, koja je posvećena pobjedi nad fašizmom i nacizom, a pokrenuta je tako što je Narodni front Ruske Federacije uzeo česticu vječnog plamena i u ovu akciju uključio 100 gradova Rusije i 14 zemalja širom svijeta.
- Meni je posebna čast što se danas nalazim ovdje povodom 9. maja – Dana pobjede nad fašizmom i nacizmom. Bitna je simbolika u zajedničkom obilježavanju ovog praznika Srba i Rusa. Donijeli smo „plamen sjećanja“ koji je zapaljen u samom srcu Rusije, sa Groba neznanog junaka u Moskvi i mi kada se prisjećamo naših poginulih braće i saboraca možemo da prislužimo svijeću sa ovog plamena. Vječna vatra koja gori ispod zidina Kremlja, je jedna velika svijeća koja je posvećena svim poznatim i nepoznatim stradalnicima i žrtvama ratova. Sveto jevanđelje kaže, nije sve u ljubavi, nego koliko se da života za druge. Nema veće ljubavi, nego dati svoj život za drugoga, o čemu mi i svjedočimo danas – konstatovao je Aljohin.
Predsjednik Boračke organizacije opštine Sokolac Ljubomir Erić je istakao da je srpski narod dao ogromne žrtve za slobodu, naglasivši da je Jugoslovena poginulo negdje oko 1.700.000 od čega su glavnina mahom Srbi.
- Danas se nalazimo na ovoj svetoj zemlji, gdje su sahranjena naša braća koja su se borila i dala živote za slobodu Republike Srpske. Posebna je čast i zadovoljstvo što danas imamo goste, braću iz Rusije, koji su donijeli vječni plamen, kao simbol pobjede nad fašizmom. Prije 79 godina, general Žukov je ratifikovao sporazum o predaji Njemačke u ime pobjednika, odnosno saveznika. Mi ćemo baštiniti tradiciju oslobodilačkih ratova, a ovdje na ovom mjestu odavaćemo posebnu čast, jer ovi poginuli borci, njih 962, to i zaslužuju – naglasio je on.
Erić je prokomentarisao i najavljenu Rezoluciju o Srebrenici.
- Ko je podnio Rezoluciju, Ruanda i Njemačka? Njemačka koja je začetnik svih ratova i bila uvijek fašistička zemlja. Sada se predstavlja kao neki dobrotvor, neko ko hoće da osudi srpski narod, a znamo šta su nama radili u prošlosti. Ta njihova rezolucija nema nikakav značaj i težinu, bez obzira šta se desilo, međutim, ubijeđen sam da će biti izglasana – zaključio je Erić.
Vijence na Centralni krst na „Novom Zejtinliku“ položile su delegacije Boračke organizacije opštine Sokolac, Grada Istočno Sarajevo, Narodnog fronta Ruske Federacije, zatim Narodni poslanik Strahinja Bašević i predsjednik Skupštine opštine Sokolac Sretko Marjanović, te „Noćni vukovi“ RS.
Nakon obilježavanja na „Novom Zejtinliku“ uslijedilo je polaganje vijenaca na Spomen-kosturnici u Parku boraca Romanije na kojoj su upisana imena 971 poginulog boraca u Drugom svjetskom ratu.
Predsjednik Opštinskog odbora SUBNOR-a Sokolac Milivoje Janković u svom obraćanju medijima, naveo je da je Romanija uvijek bila među prvima u borbi za slobodu, ne samo romanijskog naroda nego Srba u cjelini.
- Od formiranja prvog Romanijskog odreda 1941. godine i od 41 borca, narastao je broj od 3.600 boraca. Romanija je dala borce za Prvu proletersku brigadu, za Šestu istočno-bosansku brigadu, Dvadesetu romanijsku brigadu, kao i za vojno područje Romanije. Ta brojka dovoljno govori, ali moramo pomenuti i druge aktivnosti koje su se odvijale tokom stvaranja jedne slobodne teritorije, od Birča preko Romanije, do Višegrada. Formirani su narodni odbori, vojni sudovi, vojna bolnica i komandna mjesta. Sve do izbijanja druge neprijateljske ofanzive, na Romaniji je bila slobodna teritorija, ali već od 15. januara kreće ofanziva i ginu borci Dvadesetog odreda i ginu borci proleteri. Imamo slučaj, možda jedinstven u istoriji, da je 21. januara poginulo pet narodnih heroja na području Romanije, tri na Pjenovcu, jedan u Bijelim Vodama i Ilovači prema Goraždu. Istoričar je zapisao da je to broj od 5.494 civilne žrtve uglavnom ustaškog terora plus 6.000 u Starom Brodu na Drini. Sa područja Romanije koja je obuhvatala četiri opštine Han Pijesak, Sokolac, Rogaticu i Pale, poginulo je 1.150 boraca, a u Dvadesetoj romanijskoj brigadi 289 boraca – dodao je Janković.
Vijence na Spomen-kosturnicu u Parku boraca Romanije položile su delegacije republičkog i opštinskog SUBNOR-a, Boračke organizacije opštine Sokolac, Opštine Sokolac, kao i predstavnici Narodnog fronta Ruske Federacije.
Delegacija Sveruskog narodnog fronta za Srbiju i Republiku Srpsku, sa domaćinima ove manifestacije iz Boračke organizacije opštine Sokolac i Opštinskog odbora SUBNOR-a Sokolac, posjetila je Spomen-krst u Vidrićima i Manastir Svetog velikomučenika Georgija na Ravnoj Romaniji – „Romanijsku Sokolicu“.
Dan pobjede nad fašizmom obilježava se 9. maja u znak sjećanja na taj dan 1945. godine kada je stupila na snagu bezuslovna kapitulacija nacističke Njemačke, čime je završen Drugi svjetski rat u Evropi, koji je u istoriji čovječanstva bio najmasovniji, a po broju ljudskih žrtava najstravičniji sukob u kojem je poginulo oko 60 miliona ljudi.
Srpski narod bio je predvodnik borbe protiv fašizma na prostoru bivše Jugoslavije i podnio najveće gubitke, a Sovjetski Savez dao je najveći doprinos u slamanju fašizma.
Bivša Jugoslavija, koja je tada i kroz istoriju bila na strani saveznika, imala je najveće gubitke koji se, prema državnoj komisiji bivše SFRJ, procjenjuju na 1.700.000 ljudi.
Info Centar Sokolac