Народна библиотека „Бранко Чучак“ на Хан Пијеску обиљежила је данас 100 година постојања, а у част великог јубилеја одржана је свечана академија на којој је указано да је у њеном фонду библиотечка грађа на којој би јој позавидјеле овакве установе и у већим градовима.
Директор Библиотеке Озренка Ђурић Радуловић рекла је да књижни фонд броји 30.000 књига, легате Бранка Чучка и Бранка Брађанина Бајовића, те посебне збирке Милунке Шалић и Милоша Кнежевића, академика Рајка Кузмановића, фото-албуме Хан Пијесак, „Карикатуре“ Тоша Борковића.
Она је додала да посједују и спомен-собу Карађорђевића и богату документациону грађу, као и све потребне информатичко-комуникационе ресурсе, а бави се и издавачком дјелатношћу.
Радуловићева је подсјетила да ова библиотека баштини традицију од народне књижнице и читаонице на Хан Пијеску основане 11. маја 1923. године и да је прошла тежак пут.
Директор Народне универзитетске библиотеке Републике Српске Љиља Зечић Петровић изјавила је Срни да се Библиотека на Хан Пијеску по свим садржајима налази у самом врху библиотекарства Републике Српске.
„Осим тога што су библиотекари, запослени су и креативци, дизајнери, информатички стручњаци и васпитачи. Осим тога што је библиотека културна установа, она и образује и васпитава, па и забавља квалитетно ове млађе генерације“, изјавила је Петровићева.
Професор на Филозофском факултету Универзитета у Источном Сарајеву Радославка Сударушић истакла је да су библиотекари Народне библиотеке Хан Пијесак прави примјер шта значи упорност и љубав према професији, те да су од ове установе направили цијењено и препознатљиво културно средиште.
„У фонду ове библиотеке су драгоцјености када је ријеч о библиотечкој грађи, коју нема можда ни нека библиотека у већем градском центру“, изјавила је Сударушићева.
Начелник општине Слободан Ђурић нагласио је да људи овог краја могу да буду поносни што су, упркос разним неприликама у минулих стотину година, успјели да сачувају своју библиотеку, већ и да допринесу њеном усавршавању.
„Сама чињеница да су двојица знаменитих пјесника и књижевника, Бранко Чучак и Бранко Брђанин Бајовић, поклонили своје легате ником другом до овој библиотеци свједочи о томе да су је препознали као посебну, изузетну установу у којој ће њихова заоставштина бити третирана са пажњом, бригом и уважавањем, како и долиукује“, изјавио је Ђурић.
На свечаној академији у част вијека постојања о бибилотеци на Хан Пијеску бесједили су професор Радославка Сударушић са Филозофског факултета Универзитета у Источном Сарајеву и Мирко Марковић, библиотекар савјетник, те говорили пјесници Јованка Стојчиновић Николић, Милан Ракуљ, Милутин Савчић, Горан Гаврић, Аћим Тодоровић и Слободан Јовић.
/СРНА/