Bašević: Uvidjeli smo potrebu izgradnje „Romanijiske kuće“ na Sokocu – GLAS REGIJE.057

0
347

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine Staša Košarac  poručio je danas na sastanku u Sokocu sa poslanikom u NS RS Strahinjom Baševićem i  predstavnicima poljoprivrednih grana na području ove lokalne zajednice da Bosna i Hercegovina mora biti uključena i pomagati institucije Republike Srpske.

soko

  • Riječ je o obezbjeđivanju finansijskih sredstava od međunardonih organizacija koje su prisutne i implementiraju niz projekata. Iz tog razloga su danas na sastanku i prisustvovali predstavnici UN organizacije FAO za poljoprivredu, kako bi utvrdili na koji način možemo napraviti adekvatne elaborate i studije da bi proistekla jedna vrsta podsticajnih mjera za razvoj određenih kultura u oblasti poljoprivrede.

Košarac je ukazao na potrebu izrade koncepta „Romanijske kuće“ putem kojeg bi se najbolje promovisali proizvodi i kapaciteti Romanije. On je naveo da je prepoznatljiva činjenica da su ljudi sa Romanije vrijedni i da žele da žive od svog rada, te da postoji ozbiljan kapacitet kada je u pitanju prizvodnja mlijeka ali da se treba intenzivno raditi na razvoju agroturizma, jer Sokolac ima neiskorištene određene turističke potenicale, jer nema adekvatno definisane Strategije.

  • Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske  intenzivno radi na implementaciji podsticajnih mjera za razvoj. U 2022. godini poljoprivrednim proizvođačima opštine Sokolac plasirano je oko 1.300.000 KM podsticajnih sredsatva iz budžeta RS. Ovde nedostaje oblik organizovanja ljudi  kako i na koji način da unaprijede svoje aktivnosti, planove, strategije i studije. Nedavno smo u razgovoru sa ministrom Minićem zaključili da želimo izraziti zajedničku jasnu strategiju o geografskoj zaštiti proizvoda porijeklom iz  Republike Srpske na kojima bi pisalo „Made in Srpska“. Isto tako da ispunjavamo sve uslove kako bi se mogli naći na mnogim tržištima za koje Bosna i Hercegovima bilo ugovorom o slobodnoj trgovini ili nekim drugim aranžmanima plasira i prezentuje proizvode iz Republike Srpske –  istakao je Košarac.
Foto: V. Renovica

Prema riječima narodnog poslanika Strahinje Baševića jedna od tema sastanka je bila „Romanijska kuća“ koja bi u svom konceptu funkcionisanja imala više segmenata od same strategije razvoja, unapređenja i plasiranja poljoprivrednih proizvoda, pčelarstva i razvoj potencijala lovnog turizma u našoj regiji.

  • Sastanku su prisustvali predstavnici sve tri grupacije sa područja ove lokalne zajednice, koji su obrazložili probleme sa kojima se suočavaju. Pčelari su naglasili problem brendiranja i zaštite geografskog porijekla njihovih proizvoda. Mljekari su govorili o problemima same primarne i dalje finalne proizvodnje na tržištu. Sa aspekta lova, razgovarali smo u pravcu promocije lovnog turizma, plasmana lovnih resursa na Evropsko tržište i iskorištavanje samog tog potencijala uz simbiozu sa ostalim granama- naveo je Bašević i dodao da bi na taj način bio objedinjen koncept funkcionisanja resursa sa kojima bi se raspolagalo okvirom i nazivom „Romanijka kuća“ koja bi imala svoje predstavništvo na lokalitetu naše opštine.

Ovo je bio jedan uspješno proveden sastanak kojem su još prisustvovali i predstavnici Resora za pružanje stručnih usluga u poljoprivredni  i  predstavnici FAO programa.

Vlado Pijunović koordinator programa UN-a FAO u Bosni i  Hercegovini je naveo da je na osnovu zahtjeva Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, dogovoreno da pomenuta organizacija uradi potrebene Studije analize, te odredi prioritete u poljoprivrednoj proizvodnji  za opštinu Sokolac. Po pitanju koje se odnosi na Romanijsku kuću, radio bi se takođe elaborat potreban za izgradnju naravno sve u koordinaciji sa nadležnim ministarstvom kao i Ministarstvom poljoprivrede, šumarsta i vodoprivrede Srpske.

 

/IC-Sokolac/