U okviru realizacije šumsko-uzgojnih mjera određenih šumsko-privrednom osnovom, svake godine je predviđeno da se izvrši pošumljavanje određenih lokaliteta. Shodno ovoj obavezi Šumsko gazdinstvo „Romanija“ pristupilo je proljećnom pošumljavanju sopstvenom radnom snagom.
Akciju pošumljavanja u četiri radne jedinice i jednoj šumskoj Upravi, na više lokacija vrši stotinjak radnika. Osnovni cilj je poboljšanje kvaliteta šuma, ali i očuvanje šumskog bogatstva.
Prema riječima tehničkog direktora, Gorana Kosorića, ukupna količina nabavljenih sadnica iznosi 43.500, od toga 21.000 sadnica smrče i 22.500 sadnica bijelog bora.
- Pošumljavanje goleti vrši se na lokalitetima Hreša, Ozerkovići i Smrtići, a pošumljavanje unutar visokih šuma na područjima Krnja jela, Drapnići, Sirovine i Tvrdinići. Tokom deset radnih dana, planirano je da bude pošumljeno 12 hektara goleti i 9 hektara unutar visokih šuma, kazao je Kosorić.
Kosorić ističe da je u proteklih deset godina evidentno sušenje šuma na romanijskom platou, a redovnim akcijama pošumljavaju se proredi tamo gdje je došlo do narušavanja šumskog sklopa. U proljećnoj akciji planirano je da se zasadi 30% ukupnog broja sadnica, dok će na jesen biti zasađeno preostalih 70%.
Šume doprinose ravnoteži vazduha, apsorbuju ugljen-dioksid, zaustavljaju čestice prašine i pepela, štite od štetnog djelovanja vjetra, štite riječna područja i izvorišta voda. Utiču na pročišćavanje atmosferskih voda, pozitivno djeluju na klimu, štite tlo od erozije, te osiguravaju staništa za mnogobrojne vrste flore i faune. Stoga nije suvišno ponoviti koliko je njihovo očuvanje značajno.