Odbornici Skupštine grada Istočno Sarajevo usvojili su danas jednoglasno, na trećoj tematskoj sjednici, Nacrt strategije razvoja grada od 2023. do 2029. godine koja podrazumijeva ravnomjeran razvoj svih šest gradskih opština.
Rukovodilac Tima za izradu strategije Predrag Mlinarević sa Ekonomskog fakulteta Univerzita u Istočnom Sarajevu rekao je da dokument predviđa pet strateških pravaca razvoja grada – privredu naslonjenu na prirodne resurse, naučno-inovativni segment, poljoprivredu, turizam, zasnovan na zdravoj sredini, i status prijestonice Republike Srpske za grad Istočno Sarajevo.
On je naveo da se prvi pravac odnosi na definisanje rasta u privredi i korištenje ljudskih resursa jer u gradu ima osam fakulteta sa oko 5.000 studenata, od kojih je polovina izvan grada.
Mlinarević je naglasio da taj resurs treba iskoristiti kako bi se podstakle industrije zasnovane na znanju, odnosno start-apovi iz domena informacionih tehnologija. On je dodao da je predviđena izgradnja naučno-tehnološkog parka koji će biti infrastrukturna osnova i gdje će biti smješten veliki broj preduzeća.
„Drugi dio se odnosi na osnivanje slobodne ekonomske zone, što bi doprinijelo da se privuku strani investitori, a njih poveže domaća privreda čime bi se povećao stepen finalizacije, generisala nova radna mjesta i obezbijedio veći obim proizvodnje“, rekao je Mlinarević, koji je i profesor Ekonomskog fakulteta u Istočnom Sarajevu.
On je naveo da treći pravac razvoja predviđa osnivanje turističko-poljoprivrednog klastera s ciljem povezivanja individualne poljoprivredne proizvodnje sa turizmom, tako da bi svi ti proizvodi bili plasirani kroz turizam i tako omgućena održivost poljoprivredne proizvodnje.
„Kada se to integriše sa turizmom, onda dobijate siguran plasman proizvoda kroz veće cijene“, objasnio je Mlinarević.
On je ukazao da su ekološki projekti, dekarbonizacija i zeleni grad veoma važni za prepoznatljivu turističku destinaciju sa unaprijeđenom ponudom koja neće biti isključivo bazirana na Jahorini, već sa disperzijom tih turističkih centara duž grada, njihovom aktivacijom i razvojem specifičnih oblika turizma, za šta postoje kapaciteti.
Mlinarević napominje da, osim ovih ekonomskih ciljeva, postoji i jedan simboličkog karaktera koji se odnosi na sticanje statusa prijestonice.
„To je povezano i sa ustavnim principima usvojenim u Narodnoj skupštini Srpske krajem 2021. godine kojima je predviđena izmjena Ustava koja pretpostavlja da prijestonica bude Istočno Sarajevo, odnosno Pale, a mi smo u strateškom cilju prepoznali Istočno Sarajevo“, istakao je Mlinarević.
On je rekao da je važno da se taj status do sjednica Narodne skupštine valorizuje od rezidencijalnih objekata, dijela DKP mreže koji bi svoje sjedište imali u gradu Istočno Sarjevo, što bi afirmisalo i druge institucije da se premjeste u grad.
Mlinarević je naveo da grad Istočno Sarajevo ima oko 66 odsto stanovnika u dobu od 15 do 64 godine, što je pozitivna starosna struktura koja daje osnov za razvoj u budućnosti, kao i pozitivne unutrašnje migracije.
Gradonačelnik Istočnog Sarajeva Ljubiša Ćosić izrazio je nadu da će u toku ove godine biti urađene izmjene Ustava Republike Srpske prema kojima bi Istočno Sarajevo bio prijestoni grad, a u njemu prijestona opština Pale.
Ćosić je rekao da danas usvojeni Nacrt strategije razvoja grada za period 2023. do 2029. godine podrazumijeva jačanje zakonskih kapaciteta, prvenstveno izmjena i dopuna Zakona o gradu Istočno Sarajevo, te jačanje njegovih ustavnih pozicija kroz izmjene Ustava Republike Srpske – da grad bude prijestoni.
On je izjavio novinarima da je prema važećem Ustavu Republike Srpske Istočno Sarajevo glavni grad, a ako se uvažava realnost da je sjedište svih institucija u Banjaluci, onda to treba da bude glavni grad.
„Treba poslati poruku da je Istočno Sarajevo, pored Banjaluke, jednako važan grad koji drži teret razvoja Republike Srpske. Ovo je grad koji ima najveći osjećaj patriotizma za Republiku Srpsku, jer su na malom području najviše dali za nju i ovaj grad nosi najveću odgovornost. Ovo je bedem“, naglasio je Ćosić nakon tematske sjednice Skupštine grada.
On je pozvao poslanike u Narodnoj skupštini Srpske, kojih je sedam sa ovog područja, da u izmjenama Ustava Republike Srpske pokažu da je Istočno Sarajevo prijestoni grad, a u njemu prijestona opština Pale.
Prema njegovim riječima, u Palama treba da bude smještena rezidencija predsjednika Republike Srpske, djoš jedan Narodna skupština kako bi se tu donosile bitne odluke i u tom pravcu treba ići.
Ćosić je rekao da strategija podrazumijeva bolje saobraćajno povezivanje, razvoj različitih sektora industrije, turizma, uslužnog i trgovinskog sektora.
„Plan je spojiti različite privredne grane u funkciji razvoja grada, razvoj sektora kulture, sporta, poljoprivrede kao značajne privredne grane, proglašenje grada Istočno Sarajevo prvim zelenim gradom u Republici Srpskoj i BiH po završetku implementacije strategije i razvoj novih tehnologija koje su bazirane na informatici“, rekao je Ćosić.
On je naglasio da je ekonomija i zdravstveni sektor u središtu svega, a najznačajniji su ljudi i da težište unutrašnjih migracija bude Istočno Sarajevo.
Ćosić je istakao da moraju da budu usvojeni dokumenti koji su proizvod rada i Gradske i opštinskih uprava kako bi grad bio mjesto njihovog življenja.
On je naveo da će implementaciju ove strategije podržati Vlada Republike Srpske, jer grad svojim kapacitetima može finansirati samo neke mini projekte.
„Za velike projekte potrebna je pomoć Vlade, koja je i do sada pomagala grad“, rekao je Ćosić i dodao da ova strategija neće ostati samo slovo na papiru.
Ćosić je zahvalio svim odbornicima što su danas jednoglasno usvojili Nacrt strategije razvoja grada.
Predsjednik Skupštine grada Branko Koroman istakao je da je Nacrt strategije razvoja strateški dokument koji sadrži prijedloge nastavka društveno-ekonomskog razvoja kroz stvaranje poslovnog ambijenta, viziju otvorenosti, zajedništva, suživota, te jačanja identiteta grada i njegovog imidža u zemlji i šire.
Koroman je istakao da je Ekonomski fakultet Univerziteta u Istočnom Sarajevu izradio strategiju i da su se maksimalno potrudili da što sveobuhvatnije izrade Nacrt strategije.
„Paralelno sa opštinama treba da usvojimo rezoluciju koja će definisati razvoj grada Istočno Sarajevo“, istakao je Koroman i dodao da će 13. marta, kada budu proslavljali 30 godina od stvaranja grada, objediniti sve odbornike opština i grada kako bi jedinstveno usvojili rezoluciju i pravce razvoja.
Prema njegovim riječima, najkvalitetnija osnova za rezoluciju je ova strategija grada.
Odbornik SDS-a Goran Šehovac istakao je da će oni na strategiju uložiti par amandmana i da će uvijek podržati ono što je u interesu grada.
Šehovac je rekao da će oni tražiti da se podjednako tretira svih šest opština u sastavu grada, da se turizam može unaprijediti u svih šest opština, da je potrebna bolja putna infrastruktura i da na području grada mora biti jaka prosvjeta, zdravstvo i bezbjednost.
Srna/Grad Istočno Sarajevo