Sa diplomama Fakulteta fizičke kulture obavljaju visoke dužnosti – GLAS REGIJE.057

0
982

Zašto se često može čuti kako određeni političari, direktori javnih preduzeća, druga imenovana lica u državnim institucijama (pomoćnici, savjetnici, državni službnici, vojni i policijiski oficiri) imaju završen Fakultet fizičkog vaspitanja i sporta, pa kao takvi rade na mjestima sa kojima njihova struka nema dodirnih tačaka?!

Personal Trainer in gym

U Zapadnoj Evropi, diplome za fizički odgoj i sport se najčešće smatraju dobiaju kroz kursiranje za određenu specijalnost u sportu. Licnciranje trenera ili određivanje specijalnosti lica.

Kod nas je stanje drugačije. Od sporta je napravljena nauka, koja ulazi u rang, odnosno stepen obrazovanja kao i svaki drugi fakultet. Ako bi završili Fakultet fizičkog vaspitanja i sporta, vi bi automatski dobili diplomu profesora fizičkog vaspitanja i sporta ( Visoka stručna sprema, društvene nauke).

Ako bi završili pravo, filozofiju, matematiku ili ekonomiju, vi bi takođe bili sa istim stepenom obrazovanja kao sa FFK.

Profesor Samardžić, sa beogradskog Univerziteta to vidi ovako: “ Ovaj fakultet je polako ušao na vrata istog ranga kao sve ostale visoke škole. Ono što sigurno svi primećujemo jeste da se konkursi za posao u javnim preduzećima često „podvale“ kao potreba radnikom koji ima završen društveni smer. Tu nastaje ova da kažemo nepravda, koja je zakonom regulisana. Javi se lice sa završenim Fakultetom fizičke kulture i pravnik. Obojica imaju visoku stručnu spremu. Šta je problem tu? Problem je što je svima jasan nivo znanja i učenja sečenog na FFK i razlike da bi završili recimo pravni fakultet“.

Rješenje problema profesor Samardžić vidi kroz uređenje zakona o obrazovanju. On dodaje: „Uz poštovanje svake struke, sutra i frizerski kurs mogu dovesti do ranga fakulteta i izjednačiti ga recimo sa psihologijom, što je apsurd. FFK kulture taži od vas da znate kolut napred, kolut nazad, ali vas ne uči da stečeno znanje unapredite kroz svoj budući rad na nivou korist po društvenu zajednicu i toga smo svi svesni“.

U Republici Srpskoj isto stanje, svjedoci smo toga da recimo u policiji i pored Fakulteta bezbjednosti u Banja Luci koji je ulazna karta za inspektorsku dužnost, isti rang možete dostići ako imate zaršen i Fakultet fizičke kulture.

Da li će neka reforma obrazovanja prepoznati problem ili je isti svjesno ostavljen kao takav, da lošiji učenici mogu da se izjenače sa boljim ( a sve u skladu sa zakonom) ostaje da vidimo.