Proizvodnja mlijeka na području opštine Sokolac je u odnosu na prošlu godinu u blagom padu. Za devet mjeseci ove godine, mljekarama je isporučeno ukupno 2.504.300 litara sirovog mlijeka, što je za oko 80.000 litara manje nego 2021. godine.
Najviše umanjenje zabilježeno je u junu i julu kada je proizvodnja pala zbog suše koja je imala negativan uticaj na muzna grla. Zahvaljujući kišnim periodima u avgustu i septembru, stanje u proizvodnji mlijeka se popravilo u odnosu na iste mjesece prošle godine.
Viši stručni saradnik za poljoprivredu u opštini Sokolac Slaviša Knežević očekuje da će i u preostalim mjesecima količina proizvedenog mlijeka biti u prošlogodišnjim granicama.
- Pretpostavljam da bi proizvodnja mlijeka bila mnogo manja da opština Sokolac nije iz budžeta podržala mljekare isplatom premija od 10 pfeninga po jednom litru isporučenog mlijeka. Osim toga, opština Sokolac je u budžetu za tekuću godinu planirala 250.000 konvertibilnih maraka za ovaj vid podsticaja poljoprivrednicima, te je isplata premija za mlijeko do sada redovna, što je pomoglo da se proizvodnja održi. Međutim, kada se sve sabere, jedan litar mlijeka je oko jedne konvertibilne marke, što i dalje nezadovoljava cijenu jer su troškovi mnogo više porasli u odnosu na ovaj porast cijene mlijeka – naglasio je Knežević.
Prema njegovim riječima, mljekara „Pađeni“ preuzela je ukupno 1.953.800 litara, dok je mljekara „Milkos“ otkupila je 550.500 litara isporučenog mlijeka.
- Po podacima se vidi da je ubjedljivo najveći proizvođač mlijeka na području naše opštine Milinko Đerić iz Sokolovića, koji je za prvih devet mjeseci ukupno isporučio preko 120.000 litara mlijeka, što je na mjesečnom prosjeku oko 13.400 litara. To nije zanemarljivo i lično smatram da se može porediti sa proizvodnjom farmera u ravničarskim krajevima, kao što su Semberija i Posavina. Ostali proizvođači su na granici između 50.000 i 60.000 hiljada litara za devet mjeseci – dodao je Knežević.
Predsjednik Udruženja proizvođača mlijeka i mliječnih prerađevina „Blago Romanije“ Saša Kapović uvjeren je da će i pored suše i ostalih vremenskih nepogoda, kao i brojnih poskupljenja proizvodnja mlijeka biti kao prošle godine. On je naveo da je nekoliko mini farmi ugašeno, ali je ipak većina farmera uspjela zadržati stočni fond.
Kapović je prokomentarisao aktuelnu nestašicu mlijeka u trgovinama širom Republike Srpske:
- Svaki stanovnik opštine Sokolac i Grada Istočno Sarajevo može da vidi u prodavnicama koje je mlijeko dostupno za kupovinu i po kojoj cijeni. Mlijeka će biti sve manje, prvenstveno jer se ulazi u zimski period kada muzna grla unose suvu materiju, odnosno sijeno. Smatram da mljekare moraju pratiti svoje prozvođače i dati adekvatnu cijenu, da bi mogli da opstati sami proizvođači mlijeka a samim tim i mljekare – konstatovao je Kapović.
Udruženje proizvođača mlijeka i mliječnih prerađevina „Blago Romanije“ formirano je u februaru i okuplja oko 200 mljekara sa područja opštine Sokolac.
Kapović je najavio da će Upravni odbor ovog Udruženja u decembru održati sjednicu, na kojoj će biti razmatrani brojni zahtjevi proizvođača, a neki od njih su nadoknada štete prouzrokovane raznim bolestima muznih grla, na koje se nije moglo uticati.
Izvor: /Branka Radonjić/