I dalje popularni povoljni krediti za mlade – GLAS REGIJE.057

0
244

U toku prve polovine tekuće godine Investiciono-razvojna banka Republike Srpske je odobrila 107 stambenih kredita za mlade bračne parove do 30 godina starosti u iznosu od 11.154.734,52 KM, potvrđeno je „Nezavisnim“ iz ove republičke institucije.

Kako su ranije istakli, stambeni krediti su kontinuirano dostupni tokom cijele godine svim potencijalnim korisnicima u Republici Srpskoj, u skladu sa važećim pravilima.

„U prvih šest mjeseci ove godine ukupno je odobreno je 247 zahtjeva za stambene kredite, i to u iznosu od 24.749.574,52 KM“, navode iz IRB RS.

Kako su naglasili, Ministarstvo porodice, omladine i sporta subvencioniše jedan procentni poen kamatne stope.

„Za grupu mladi bračni parovi je definisana maksimalna kamatna stopa u iznosu od tri odsto, koja se sastoji od mreže IRB RS koja se ne može korigovati, i iznosi 0,6 odsto, te mreže finansijskog posrednika maksimalno 2,4% i ona se može umanjiti u dogovoru sa finansijskim posrednikom“, pojasnili su u IRB RS.

Kako dodaju, maksimalan iznos za stambene kredite, ukoliko je u pitanju sticanje prve nekretnine, iznosi 150.000 KM, dok je maksimalan period otplate 25 godina.

Kako je kazao Jovan V. iz Banjaluke, koji u bračne vode planira da uplovi ove godine sa svojom suprugom, na ovaj kredit su se odlučili radi omogućavanje boljih uslova za njihov zajednički život.

„Kao mladi bračni par koji tek počinje svoj zajednički život, dogovorom smo shvatili da nam je ovaj kredit najbolja i za nas najpristupačnija opcija“, kazao je ovaj Banjalučanin.

Istakao je da, s obzirom na povećanje troškova života, nisu mogli da riješe stambeno pitanje bez dizanja kredita, te im se ova kreditna linija činila najprihvatljivijim.

Aleksandar Majić, demograf, rekao je za „Nezavisne“ da trenutna situacija u svijetu za podizanje kredita nije povoljna, ali da su krediti za mlade jedna od boljih opcija da bi se oni zadržali ovđe.

„Što se tiče populacione politike, definitivno jedna od mjera koja može da doprinese povećanju nataliteta i ostanku stanovništva na ovim prostorima jesu i krediti s nižim kamatnim stopama za mlade bračne parove“, rekao je Majić.

Kako je rekao, iskustva su pokazala da je ovo jedna od mjera koja utiče na natalitet.

„Generalno gledano, mi na ovim prostorima žudimo za većim natalitetom, međutim kod nas je najveći problem mortalitet, odnosno smrtnost.

Da bi se održao godišnji natalitet od 9.000 rođenih u Srpskoj, potrebno je da održimo mjere podsticaja za mlade, te se ova mjera kredita s nižim kamatnim stopama pokazala najbolja“, zaključio je Majić.