Вијеће министара Босне и Херцеговине је 15. јуна донијело одлуку о привременој забрани извоза одређених шумских дрвних сортимената, огрјевног дрвета и производа од дрвета. Циљ доношења ове одлуке је био да се смање цијене у Босни и Херцеговини.
Према одлуци коју је донијело Вијеће министара ограничен је извоз одређених врста необрађеног дрвета чије су димензија попреченог пресјека најмање 15 центиметара. Оваква одлука је оставила могућност да се извозе производи чије су димензије попречног пресјека испод 15 цм.
Према подацима Вањскотрговинске коморе за прва четири мјесеца 2022. године 90,1 посто извоза је отпадало на производе чији је извоз забрањен одлуком Вијећа министара. У принципу то значи да ће из Босне и Херцеговине наставити извоз одређених дрвних производа. Према информацијама које је Клиџ.ба добио одређени број извозника ће извоз наставити прилагођавајући се овим правилима.
Из компаније “Дрвосјеча” су потврдили да је дошло до снижења цијене пелета, тако да умјесто 640 КМ тона пелета код овог трговца кошта 590 КМ, такођер и цијена дрва ће бити мања за 10 КМ. Из ове компаније очекују да ће у будућим седмицама успјети договорити даљње снижавање цијена.
Ипак, многи извозници су незадовољни одлуком и тврде да им је угрожен опстанак и врше притисак на власти да укину забране. Како Клиџ.ба сазнаје једна од компанија у Мркоњић Граду је 300 радника послала на Завод за запошљавање. У Вањскотрговинској комори кажу да ће компаније које имају годишње уговоре осјетити негативне посљедице, али интензитет негативних посљедица зависи и од врсте склопљених уговора.
“Компаније које су искључиво извозиле шумске сортименте (огријевно дрво и пелете) имат ће проблеме уколико не буду у могућности да те количине продају на домаћем тржишту. Посебан проблем су цијене, тако да је и питање да ли ће доћи до смањења цијена енергената ( огријевно дрво и пелет), како би и куповина на домаћем тржишту била већа. Пилане овом одлуком не би требале бити угрожене, јер није забрањен извоз резане грађе,” појашњавају из ВТК БиХ.
У компанији Еурохолз кажу да производе даску и од остатка материјала брикет. Као највећи проблем наводе то што имају уговоре са фирмама у Њемачкој и Аустрији и да не знају шта их чека јер не могу испоштовати уговоре. Како је главна ђелатност прављење даске кажу да није угрожен опстанак ове компаније.