Tri decenije od napada na pripadnike JNA u Dobrovoljačkoj, još uvijek bez presude!

0
602
Pune tri decenije su protekle od napada na pripadnike JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, a iako ni nakon toliko godina još niko nije odgovarao za počinjeni zločin, zrno nade porodicama i preživjelim vojnicima uliva optužnica koju je podiglo Tužilaštvo BiH.

Predstavnici Republike Srpske, preživjeli pripadnici nekadašnje JNA i porodice stradalih okupiće se danas u Istočnom Sarajevu i Sarajevu i odati počast stradalima. Parastos će biti, najavljeno je iz Odbora Vlade RS za njegovanje tradicija oslobodilačkih ratova, služen u Miljevićima, u Istočnom Novom Sarajevu, odakle je planirano da autobusima krenu za Sarajevo, u Dobrovoljačku ulicu, a zatim se vrate u Istočno Sarajevo.

Poslanik Ljubiša Krunić, koji bi danas trebalo da, kao član delegacije Narodne skupštine RS, oda počast stradalima za “Glas” kaže da je klupko počelo da se odmotava, ali ne krije žal što slučaj nije epilog dobio još prije 20 godina.

– Krivci moraju, a nadam se i da hoće, konačno doći pred lice pravde i pravično biti kažnjeni. Oni koji su ubijeni nisu ni za šta bili krivi, a pokušaji da zločin bude držan pod tepihom gotovo je ista trauma kao i ono što je njih zadesilo – istakao je Krunić, dodajući da je Dobrovoljačka ulica tragična uspomena, ali da je treba obilježavati svake godine.

Pripadnici “Zelenih beretki” i Teritorijalne odbrane BiH su, prema naredbi tadašnjeg člana Predsjedništva BiH Ejupa Ganića, 3. maja 1992. godine napali kolonu vozila JNA koja je, po dogovoru Alije Izetbegovića i UNPROFOR-a, napuštala Drugu vojnu oblast. Iako im je bila garantovana bezbjednost, kolona nije bezbjedno izašla iz Sarajeva, već je prekinuta i napadnuta. Dan ranije su pripadnici “Zelenih beretki”, “Patriotske lige”, MUP-a i Teritorijalne odbrane napali Dom JNA i Komandu Druge vojne oblasti u Sarajevu. Tih dana su, prema dostupnim podacima, mučki ubijena 42 pripadnika JNA, njih 32 bili su Srbi, šestorica Hrvati, po dva Bošnjaka i Albanca, dok je 71 ranjen, a 207 zarobljeno.

General JNA Dušan Kovačević bio je jedan među mnogima u koloni, tada u Sarajevu. Danas, 30 godina kasnije, podvlači da kroz sudski proces treba dokazati istinu o zločinu.

– U tom procesu će se moći pobiti lažna istina koju pričaju sve vrijeme u Sarajevu. Oni su intenzivno radili na tome da se ne podigne optužnica, jer imali su vrijeme i Sud BiH pod kontrolom, odnosno SDA ga kontroliše, ali sumnjam i sada – naglasio je Kovačević, koji je za RTRS podsjetio da je bio u sanitetskom vozilu u vrijeme napada.

Ova godišnjica stradanja vojnika JNA je u znaku optužnice koju je, nakon ranijih obustavljanja istraga, prije nekoliko dana podiglo Tužilaštvo u Sarajevu.  Uz Ganića, optužnicom su obuhvaćeni Zaim Backović, Hamid Bahta, Hasan Efendić, Fikret Muslimović, Jusuf Pušina, Bakir Alispahić, Enes Bezdroba, Ismet Dahić i Mahir Žiška.

Dokazi

Tužilaštvo BiH, sa Agencijom za istrage i zaštitu, te MUP-om Srpske, sprovelo je istragu u okviru koje je saslušano stotine svjedoka, među kojima su i preživjeli vojnici i civili. Uz optužnicu je predloženo saslušanje 277 svjedoka, te više vještaka, a priloženo je više od 500 materijalnih dokaza kojima se potkrepljuju navodi optužnice.