Milica Ivković predsjednica Omladinskog udruženja studenata Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Istočnom Sarajevu „STELEKS” i studentica četvrte godine na smjeru Računarstvo i informatika govorila je za naš portal o aktivnostima studentske organizacije i besplatnoj školi veb programiranja „WEBS” koja je otvorena 28. marta u prostorijama ETF-a.
1) Odakle je došla inicijativa za pokretanje škole programiranja? Pri preuzimanju mandata u akademskoj 2021/22. godini ovakve vidove edukacije smo identifikovali kao poželjne s obzirom da na fakultetu imamo sve potrebne resurse za njihovu realizaciju. Od samog početka imamo odličnu saradnju sa upravom fakulteta kako sa strane finansijske pomoći tako i sa stanovišta motivisanja i sugerisanja što doprinosi da se za svaku ideju nađe što kvalitetnije rješenje.
2) Na koji način je realizovan projekat? Pri izboru teme vodili smo računa da to bude oblast koju će moći da uče i apsolutni početnici tj. đaci koji nisu imali prethodnog dodira sa programiranjem tako da će im pohađanje ove škole stvoriti dobre osnove za dalje učenje. Oni koji već poznaju osnovne koncepte veb programiranja sada imaju priliku da prošire svoje znanje i iskoriste za izradu svojih prvih veb stranica. Škola se realizuje u šest termina pri čemu je prvih pet termina edukativnog karaktera, a šesti termin je predviđen za takmičenje. Časovi su organizovani na isti način kao što se organizuje nastava na ETF-u, a predavači su najbolji studenti četvrte godine sa smjera Računarstvo i informatika. 10. aprila biće organizovano takmičenje gdje će svaki pojedinac dobiti zadatak koji je moguće riješiti na osnovu pređenog gradiva, a najbolji pojedinac biće novčano nagrađen iznosom od 100 KM.
3) Na koji način je organizovana škola veb programiranja? Škola veb programiranja je isključivo studentski projekat i ovim putem želim da izrazim zahvalnost svojim kolegama na volji i želji da se ova ideja sprovede u djelo. Nastava je organizovana u tri najmodernije laboratorije na ETF-u i svaki termin traje 2 sata. Polaznicima je priređen svečani prijem 28. marta u svečanoj sali fakulteta gdje su im uručeni simbolični pokloni u znak zahvalnosti za zainteresovanost za prvi studentski projekat ovakvog karaktera.
4) Ko je mogao da se prijavi za školu veb programiranja i koji kriterijum su polaznici morali da ispune? Prijave su bile otvorene za sve srednjoškolce sa teritorije Grada Istočno Sarajevo. Najviše prijavljenih je sa teritorije opština Istočna Ilidža i Istočno Novo Sarajevo dok je samo nekoliko polaznika sa Pala. Ovakav omjer je bio očekivan s obzirom na geografsku udaljenost. Primili smo preko 50 prijava, ali zbog ograničenja prostornih kapaciteta i ljudskog kadra mogli smo da prihvatimo samo 38 prijava. Nismo željeli da polaznike razdvajamo po stepenu znanja, stoga su oni najbrži dobili svoje mjesto. Ovom prilikom želim da istaknem da su polaznici izuzetno zainteresovani i da pažljivo prate časove, a sve ono što propuste mogu kuću da nadoknade jer im predavači nakon svakoga časa šalju materijale koje su toga dana prešli.
5) Kakva su Vaša očekivanja od ovog projekta? Iskreno se nadam da će po završetku ove škole svi polaznici biti zadovoljni i svoja iskustva prenijeti vršnjacima. Smatram da je ovo dobra prilika da se upoznaju sa načinom organizovanja nastave na ETF-u i čuju iskustva najboljih studenata, a prije svega da sa sobom ponesu kvalitetno znanje za koje smatram da je najveće bogatstvo i najbolja investicija za rast i razvoj svakog pojedinca. Voljela bih da ovakvi vidovi edukacije postanu tradicija na ETF-u na obostrano zadovoljstvo kako predavača tako i polaznika.
6) S obzorom na to da ste predsjednica „STELEKS-a” da li imate u planu da realizujete još neke aktivnosti sličnog karaktera? Naravno, mi kao organizacija smo sastavili godišnji plan koji obukvata aktivnosti u tri različita smjera djelovanja. Prvi i najvažniji je edukativni, koji predstavlja društvenu odgovornost. Drugi je poboljšanje studentskog organizovanja i povećanje studentske mobilnosti kroz različite zabavne, sportske i društveno korisne akcije. Treći je učešće u humanitarnim akcijama gdje u skladu sa našim mogućnostima pomažemo onima kojima je pomoć potrebna. U maju ćemo organizovati školu elektronike uz pomoć naše asistentice sa katedre za Automatiku i elektroniku. Tu će polaznici imati priliku da nauče osnove analogne i digitalne elektronike, osnove embeded programiranja, rad sa arduino pločama. Po završetku škole biće sposobni da naprave svoj prvi mali električni automobil. U planu je i kratki kurs dizajna gdje će biti obrađeni alati Ilustrator i Fotošop.
7) S obzirom na Vaš angažman ko ji je Vaš životni moto? Za svaki uspjeh u životu potrebno je mnogo truda i rada. Moja glavna motivacije je da svakog dana budem bolja verzija sebe u svakom životnom pogledu. Talenat i lične sklonosti jesu potrebni, ali nikako dovoljni. Njima treba dodati veliku količinu istrajnosti i ljubavi te je u tom slučaju uspjeh zagarantovan.