Istorija bilijara datira od jedanaestog vijeka, ali je na našim prostorima zastupljena tek od devetnaestog. Bila je to u početku igra koja se uz pomoć štapova i loptica igrala na zemlji, nešto slično kriketu, ali je od tada doživjela brojne promjene, pa je tako današnji bilijar potpuno drugačiji od onog prvobitnog.
Iskusni igrači bilijara ističu da izgleda jednostavno ako se gledaju pravila, međutim, kada je riječ o vještini, smatraju da je to sigurno jedna od najtežih igara. Potrebno je da budete stručnjak i razmišljate kao matematičar ako želite da ubacite svaku kuglu u rupu.
Bilijarski savez Bosne i Hercegovine postoji od 2009. godine, ali do sada nije bila uspostavljena veza sa našom regijom. Da je bilijar posljednjih godina u usponu i sve popularniji među mlađom populacijom, potvrdio je član Upravnog odbora pomenutog saveza Zoran Jelić.
– Aktuelna je sezona Državne lige BiH, raspoređena po regijama koje se zovu divizije. Naša regija je osma i u nju su uključene opštine: Han Pijesak, Rogatica, Foča, Goražde i Sokolac. Do sada je održano jedno kolo i to prethodnog vikenda, a u planu je da se odigra njih šest. Naredno će se odigrati u aprilu i tako do novembra. Na kraju će naša četiri igrača učestvovati na završnom Prvenstvu BiH, a tako će ići i iz ostalih divizija, da se bore za prvaka. Završni masters će se sastojati iz tri kola a održaće se u Banjaluci, Sarajevu i Visokom – naveo je Jelić.
On je dodao da trenutno prikuplja potrebne dokumente za osnivanje Bilijarskog kluba u Sokocu, jer postoji veliko ineresovanje naših sugrađana da probaju igru na zelenoj čoji, a i sam je igra već 34 godine.
– Bilijar je igra koja je zamrla u našem gradu, ali nastojimo da je oživimo i već nas ima četrnaest licenciranih igrača Lige BiH. Uskoro će biti registrovan Bilijarski sportski klub „Gejm Centar” Sokolac i posvetiću se mladim generacijama za koje će biti organizovana besplatna škola bilijara. Obuka će se odvijati u prostorijama ugostiteljskog objekta „Gejm Centar”. Imamo dva stola a u pregovorima smo za još jedan poslovni prostor, kojim će se omogućiti dodatna dva bilijarska stola, čime će se obezbijediti uslovan klub kako za treninge, tako i za održavanje svih vrsta takmičenja. Časovi će se organizovati nedjeljom i svi koje privlači bilijar, neka dođu i učestvuju – pozvao je Jelić.
Posebno je naglasio da su igrači iz Sokoca učešćem na dosadašnjim takmičenjima i turnirima osvajali brojne medalje i diplome u prethodnom periodu.
– Turniri su organizovani u Foči, Zvorniku, Goraždu, Rogatici i Sarajevu, a najuspješniji među nama je mladi Pavle Đerić, koji ima predispozicije da učestvuje na mnogo jačim Prvenstvima u bilijaru – dodao je on.
Jelić je podsjetio da je do sada u Sokocu organizovano oko 20 turnira, na kojima su se našla i neka uticajna imena iz svijeta bilijara.
– Prošli turnir je osvojio Vanja Hodžić iz Sarajeva, koji je međunarodni licencirani sudija bilijara i za njega znaju svi igrači Evrope. Takođe, na istom turniru učešće je uzela Hana Memić iz Sarajeva, koja je bila treća na nedavno održanom Evropskom prvenstvu u ženskoj konkurenciji a inače učestvuje i u mješovitoj kategoriji i ostvaruje zavidne rezultate na svim takmičenjima. Bio je to najposjećeniji turnir koji smo organizovali, sa ukupno 35 igrača iz osam gradova – istakao je Jelić.
On je najavio da će se ove godine u okviru tradicionalne sportke manifestacije „Ilindan sport fest” organizovati i takmičenje u bilijaru za koje će biti obezbijeđene vrijedne nagrade.
Veliki broj igrača, osnivanje škola bilijara, međunarodni turniri kao i sve više ženskih takmičara, samo su dokaz da je bilijar odavno izašao iz okvira takozvane kafanske igre, za šta je nekada važio.
Preuzeto sa Opština Sokolac (B.R)